Samoa Zachodnie

Na Samoa przyleciałem z Fidżi przekraczając linię zmiany daty. Oprócz Samoa i Samoa Amerykańskiego podczas tego wyjazdu w 2011r. zwiedziłem: Fidżi, Wyspy Cooka, Auckland  i  Nowy Jork. W ciągu dnia z lotniska kursują autobusy do centrum. Z Samoa do Londynu jest ponad 17 tys. kilometrów.
Pamiątkowe zdjęcie pod parlamentem. W tym kraju władza wykonawcza należy do rządu a ustawodawcza do parlamentu (zwany Fono). Jest też prezydent (władca) ,który pełni rolę symboliczną.
Pamiątkowe zdjęcie na głównym dworcu autobusowym. Buda autobusu montowana jest na podwoziu ciężarówki Toyoty.  Na wyspę Savai'i kursuje prom. Do przeprawy można dojechać autobusem.
 
Na wyspie Savaii w okolicach Fagamalo( na północy przed Sasina) są do wynajęcia tradycyjne domki "fale" kryte strzechą. Dla mnie miejsce bajkowe. Zostałem tu na 3 noce. 

 Plaża w Famagalo.
Przy głównej drodze są wiaty na których są zawieszone duże kiście bananów.
Poniżej na zdjęciu plaża Ananoa(poniżej Salelologa na półwyspie). Super miejsce na snoorkeling. Możliwość wynajęcia "fale" na nocleg(chyba około 50 Tala za noc w 2011r.). 
Po kilkudniowym pobycie na wyspie Savaii wróciłem na pierwszą wyspę Upolu. 
 
Poniżej "fale" do wynajęcia w okolicach plaży Return to Paradise. Tutaj cena za "fale" wynosiła 100 Tala. Obok plaża Return to Paradise na której kręcono film o tej samej nazwie.
 Plaża Salamumu. Przy wejściu do wioski trzeba zapłacić kilka "tala". Takie są zwyczaje na Samoa wtedy tego nie rozumiałem. 
Po zwiedzeniu południowej części wyspy Upolu wróciłem do Apii przez Alesia. Tam wsiadłem w autobus do Lalomanu gdzie jest piękna plaża. Droga biegnie przez zielone góry interioru. Widok z autobusu wspaniały. Na dole równina i ocean a to wszystko w ponad 30 stopniowym upale.

Lalomanu plaża( na końcu wyspy Upolu). Woda ciepła. 

Fale do wynajęcia w Lalomanu   http://www.taufuabeachfales.com/
Niedaleko Lalomanu znajduje się wodospad Sapoaga. Wodospad położony jest powyżej miejscowości Lotofaga przy głównej drodze. Nie kursuje tam autobus. 
Po powrocie z Lalomanu wróciłem na Fidżi. Za wielki obiad z samochodu (ludzie na Samoa są duzi) zapłaciłem 8 Tala (2,2 to 1 USD w 2011r.). Więcej o kosztach w menu "Koszty wszystkie kraje".
 
To już koniec moich wakacji na Samoa. Pozdrawiam  !!!.