Polinezja Francuska - Archipelag Tuamotu

 
Była to moja druga podróż do Polinezji Francuskiej (2010, 2013). Zamiast wyspy Pitcairn (odwołana wycieczka) zwiedziłem kilka atoli w Archipelagu Tuamotu. Miałem bilet z agencji Travel Nations na trasie: Londyn-NY-LAX-Papeete-Auckland-Sydney-Hong Kong-Londyn.  
Polinezja Francuska posiada status wspólnoty zamorskiej z dużą autonomią. Głową państwa jest prezydent. Stolica Polinezji Francuskiej Papeete ma niecałe 30 tys. mieszkańcówCeny na ulicy: bardzo duża kanapka około 350 franków, panini na lotnisku ponad 500 franków, woda 1,5l około 1 euro (1 euro 119 franków - stały kurs).

Hotel InterContinental w Papeete. Można wchodzić do baru. Ja w nim spędziłem jedną noc za ,którą zapłaciły linie Air Tahiti. Nie mogliśmy wylądować na Atolu Tikehau z powodu silnego wiatru i musieliśmy wrócić do Papeete. Byłem już w tym hotelu na weselu polinezyjskim w 2010r.  Tym razem był pokaz tańców. Drugie zdjęcie zrobiłem na lotnisku w Papeete z kobietami polinezyjskimi.

Podczas przelotu nad Archipelagiem Tuamotu udało mi się zrobić kilka zdjęć (każdy atol tylko tak wygląda z lotu ptaka).  W Polinezij są linie Air Tahiti.
 
Na pierwszy atol dotarłem po 3 nocach spędzonych na siedząco. Fakarava jest płaskim atolem.Jeden kawałek lądu ciągnie się przez kilkanaście kilometrów (Rotoava).
Camping na Fakaravie.
 
 
                                                              
Atol Rangiroa                                                                                                                           
Jest trzecim co do wielkości atolem na świecie. Ja byłem na wyspie pomiędzy Passe d'Avatoru a Passe de Tiputa. Wysepki biegnące dookoła atolu wyglądają podobnie.  W Archipelagu Tuamotu na przestrzeni 1500 km znajduje się 78 atoli koralowych. 
 
 
 Domki campingowe. W nocy woda jest biała od blasku księżyca. 

Atol Tikehau. Zwiedzanie atolu nie polega na skakaniu po wysepkach dookoła atolu tylko na wykupieniu wycieczki po wewnętrznej stronie atolu (lagunie). 
 Szkoda ,że nie miałem dobrej pogody na plażowanie jak na innych atolach.

 Podczas tego pobytu udało mi się zobaczyć kilka atoli w Archipelagu Tuamotu. Dalej poleciałem do Nowej Zelandi i do Australii.  Do domu wrócilem przez Hong Kong.
 
Pozdrawiam !!!