Polinezja Francuska - campingi

W Polinezji Francuskiej byłem dwukrotnie w 2010 i 2013 roku. Zwiedziłem dwa najładniejsze regiony Polinezji Francuskiej. Spałem na campingach.  Dwa bilety powrotne  lotnicze na trasach Waw - Los Angeles( pierwszy przelot) i Los Angeles - Papeete( drugi przelot)  ok. 6500zł. 

Region ten zwiedziłem samolotem w 2013r. Bilet na 8 przelotów na Archipelag Tuamotu oraz Wyspy Towarzystwa z Bora Bora to koszt 560 euro.

Statek "Dory" (pływa pomiędzy stolicą Papeete a Archipelagiem Tuamotu) zabiera tylko 8 pasażerów. Jak byłem w Polinezji 2010r.  to miejsce na statku na Bora Bora było za kilkanaście dni( planując wyjazd wypoczynkowy statek nie wchodzi w grę).

Strona internetowa z cenami przelotów https://www.airtahiti.com/multiisland-fares

Archipelag Tuamotu
 
Atol Fakarava 
Adres campinguhttp://www.relais-marama.com/ Camping znajduje się w miejscowości Rotoava.
Ceny w  2010 i  2013r.  Woda w całej Polinezji 1,5 litra około 100 franków, długa bagietka około 45, musli od 400,  Coca Cola 1,5 l w butelce 4-6 $. Alternatywą jest mała puszka 0,33 za 100-140 franków, fasolka w puszkach( 200-300 franków).  Panini w Papeete na lotnisku około 500.  Wędlina na kanapki 400-500 franków.  Mała czekolada 300 franków. Są też ciasteczka Oreo za około 120 franków. Winogrona kosztowały 1450 franków za kg. Ryby na obiad 1 kg 1000 franków. Makaron jest tani. Stały kurs 1 euro - 119 franków
Na kempingach jest woda w kranie. Możemy zrobić herbatę. Prawie na wszystkich campingach jest kuchenka gazowa.
Zobacz w menu  "Koszty - wszystkie kraje".

Atol Rangiroa

Z lotniska odebrał mnie właściciel campingu Chez Nanua, Rangiroa Lodge.   Nocleg 2000 franków w domku od osoby. Pewnie nie ma problemu z postawieniem namiotu za tą samą cenę lub niższą.  Na campingu jest kuchenka gazowa.

Atol Tikehau  

Na Atolu Tikehau pogoda się zepsuła.Camping znajduje się 200 metrów od lotniska. Nazywa się Chez Justine. Pełny adres nie jest potrzebny. Noclegi 1000 franków za nocleg za osobę. Kuchnia wyposażona tylko w kuchenkę mikrofalowa oraz czajnik elektryczny. 

                        Wyspy Towarzystwa                                     

Bora Bora    

Camping Chez Henriette w Anau. Nie ma strony internetowej. Cena 2000 franków od osoby za camping (2010r.). Dojazd autobusem: jeden przejazd 500 franków. Nie jeździ dookoła wyspy(30 km). Camping wyposażony w kuchenkę gazową.

Camping znajduje się w Anau. Do głównej miejscowości Vaitape chodziłem piechotą przez środek wyspy(przez punkt widokowy )do Faanui i dalej droga do Vaitape( 1 godzina spacerkiem). Raz poszedłem z Fanui do Anau droga(ponad 2 godziny). Z Vaitape pływa prom na lotnisko a lotnisko leży na wyspie. Można zrobić zdjęcia z widokiem na szczyty.

Właściciel campingu zapewnia darmowy dojazd na plażę Matira( na samym dole wyspy) w cenie noclegu. Obok campingu jest sklep spożywczy w którym zaopatrują  się mieszkańcy a ceny sa takie jak na innych wyspach Polinezji Francuskiej.

Huahine           

Na wyspie Huahine camping znajduje się w miejscowości Maeva nazywa się CAMPING VANA'A. Nie ma transportu publicznego tylko taksówki. 

Z lotniska piechotą drogą nad jeziorem lub pod jeziorem. Huahine nie jest dużą wyspą.  Mieszka na niej kilka tysięcy mieszkańców. Cena za noc to 1000 franków. Miejsce bajkowe. Z tyłu ocean rozbija się o rafę zewnętrzną ( o skały pod wodą).

Moorea 

Na Moorea można popłynąć promem z Pappete. Nie jest to duża odległość. Prom przypływa do zatoki poniżej Teavaro. Należy wsiąść w autobus do Haapiti. Tam znajduje się Camping Nelson adres:http://www.camping-nelson.pf/ Jeden przejazd na Moorea to wydatek 300 franków. Autobus jeździ dookoła wyspy. Na środku znajduje się punkt widokowy Le Belvedere do którego można dojść pieszo.Raiatea   

Po wyjściu z terminalu musimy iść pieszo około 20 min w przeciwnym kierunku niż główna miejscowość Uturoa. Prowadzi go Francuska. Cena za nocleg za os. to  2500 franków (2022r.). Kurs był stały 1 eur - 119 franków,  są też do wynajęcia duże domki https://www.sunset-raiatea.pf/ . W Uturoa jest większy sklep spożywczy. Można gotować. Kajaki były za darmo.
 
Papeete - stolica
W stolicy możemy znaleźć nocleg przy lotnisku.  

Pension Fifi: http://www.pensionfifi.pf/index.html.

Na parkingu jest przechowalnia bagażu. Tam możemy zapytać o inne noclegi 

Pozdrawiam !!!.