Izrael

Do Izraela przyleciałem Wizzairem w lutym 2018 r.  Pamiątkowe zdjęcie w Bet She'an. Izraeal ma idealną sieć połączeń autobusowych. Ceny nie są wysokie kilkanaście, kilkadziesiąt złotych za przejazd pomiędzy miastami.

Według Tory (pięć ksiąg Starego Testamentu, najważniejszy tekst judaizmu, dzieje Izraela). Bóg zawarł przymierze z Żydami za pośrednictwem Mojżesza podczas wędrówki z Egiptu do Palestyny. Około XI w p.n.e powstało Króleswo Izraeala.  Dla Żydów Mojżesz jest Mesjaszem(świętym, prorokiem). Jezus żył później i dał początek nowe religii chrześcijańskiej. Mojżesz i Jezus byli Żydami tak jak wszyscy Żydzi w dzisiejszym Izraelu. 

Pierwsza osada na wzgórzu w  Bet She'an  powstała w  VI tysiącleciu p.n.e i istniała  do III tysiąclecia p.n.e. W XV w p.n.e. Scytopolis zostało podbite przez egipskiego faraona Totmesa III. W XIII wieku p.n.e zostało opanowane przez koczownicze plemiona Izraelitów. W XII w. p.n.e Bet She'an zajeli Flistynii. Miasto zostało odzyskane przez Izraelitów za czasów króla Dawida i włączone do Królestwa Izraela.  Miasto zostało zniszczone w 732r. p.n.e przez Asyrię. Za czasów starożytnej Grecjii zostało odbudowane i nazwane  Scytopolis. W 409 r. miasto zostało stolicą rzymskiej prowincji Palestina Secunda. W 634 r. zajeli je muzułmanie a w 749 r. zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi.

Kilka kilometrów od ruin Bet She' an jest Park Narodowy Gan HaShelosha. Przez park przepływa rzeka Amal temperatura wody 28 stopni przez cały rok.

Poniżej na zdjęciu Góra Tabor. Miejsce przemienienia pańskiego. Jezusowi ukazał się Mojżesz i Eliasz. 

Bazylika Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie. Stoi na miejscu gdzie Archanioł Gabriel ukazał się Maryi i oznaimił ,że stanie się matką Syna Bożego. Jedna  z trzech najważniejszych w Ziemi Świętej. Obok Bazyliki Zwiastowania jest kościół św. Józefa. Według tradycji stał w tym miejscu warsztat Józefa (ojca Jezusa),  przylegał on do domu w ,którym wychowywał się Jezus. Niedaleko jest Cerkiew Archanioła Gabriela. W środku jest źródło przy ,którym Maria miała ujrzeć Gabriela.

 W Kanie Galilejskiej Jezus  dokonał przemiany wody w wino (położona pomiędzy Nazaretem a Tyberiadą).

Tyberiada nad jez. Galilejskim została założona w latach 17 - 22 przez Heroda Antypasa(tetrarcha, sprawował władzę w Galilei w prowincji rzymskiej.) Skazał na śmierć Jana Chrzciciela za krytykę jego związku z bratową. Jego ojciec Herod Wielki  dopuścił się wielu mordów na przeciwinikach politycznych ,których podejrzewał o pozbawienie go władzy m.in.zabił żonę, synów i brata, oraz chciał zgładzić Jezusa.

Pierwsze miejsce do zobaczenia w Tagba to Bazylika Rozmnożenia Chleba.  Jezus w tym miejscu dokonał cudu i nakarmił kilka tysięcy osób. W kościele znajdują się bizantyjskie mozaiki przedstawiające florę i faunę Nilu. Pod ołtarzem jest mozaika przedstawiająca cztery chleby i dwie ryby. 

Drugie miejsce w Tagba to Kościół Prymatu św. Piotra( w kościele jest skała Mensa Christi, na tej skale Jezus zaoferował swoim uczniom posiłek).

Pamiątkowe zdjęcie w Kafarnaum.

Kościół pod wezwaniem św. Piotra w Kafarnaum jest uważany za najstraszy na świecie. Najstarsze fragmenty pochodzą z I w. n.e.  Możliwe ,że na miejscu kościoła stał dom apostoła Piotra. Na terenie parku jest Biała Synagoga (żydowski kościół) z IV - V w.

Widok na Jezioro Tyberiadzkie..

Góra Błogosławieństw jest oddalona o kilka kilometrów od Kafarnaum. Jezus wygłosił na niej kazania. W 1937 r. zbudowano tutaj kościół na pamiątkę tamtych wydarzeń.

Następnego dnia pojechałem z Tyberiady do Jerozolimy. Po drodze wysiadłem w Megido. Miasto otoczone murami istniało już na początku III tysiąclecia p.n.e. Całe miasto liczyło około 20 ha z cytadelą na górze. (zob. historię tego miasta w internecie).

Brama Dalmaceńska w Jerozolimie. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z III tys. p.n.e. W XI w. p.n.e zdobył je Król Dawid i przeniósł tu stolicę Izraela z Hebronu.  W VI w p.n.e Jerozolimę opanowali Babilończycy a później Persowie. W 67 r. p.n.e zajeli je Rzymianie. Pozostawili Żydom swobodę w sprawach wewnętrznych dzieląc władzę z królami z dynastii Herodów. Około 30 r. n.e został tu stracony(ukrzyżowany) Jezus z Nazaretu. 

Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie. W I w n.e był tu opuszczony kamieniołom gdzie dokonywano egzekucji na skazańcach. Samotna 11 metrowa skała nazywana była Golgotą(czaszką). Stracony na niej został Jezus z Nazaretu. Bazylika została zbudowana na Golgocie( można ją zobaczyć w środku) oraz na grobie gdzie zostało złożone ciało Jezusa. 
Ściana Płaczu jest pozostałością po Świątynii Jerozolimskiej. Pierwsza świątynia powstała w latach 966 - 586 p.n.e. za czasów króla Dawida. W tym miejscu Abraham miał złożyć w ofierze swojego syna Izaaka na żądanie Boga Jahwe. Po zburzeniu pierwszej świątyni przez wojska Babilońskie zaginęła Arka Przymierza( skrzynia z drewna akcjowego gdzie przechowywano dziesięć przykazań ,które Mojżesz otrzymał od Boga na Górze Synaj). Do świątyni miał ją przenieść Salomon. Miejsce przechowywania nazywało się Święte Świętych(mógł tam wchodzić tylko kapłan). Przed wybudowaniem Świątynii Jerozolimskiej Arka przechowywana była w Przybydku Mojżeszowym w Szilo. 

Nad Ścianą Płaczu jest Meczet Al Aksa oraz Kopuła na Skale. Obie budowle zostały zbudowane w latach 660 - 691 na pamiątkę nocnej podróży proroka Mahometa do tronu bożego Isra (zabrał go Anioł Gabriel) i późniejszego wniebowstąpienia Miradż.

Kopuła na Skale wraz z meczetem Al - Aksa tworzy jedno z trzech najważniejszych miejsc islamu razem z Mekką i Medyną. Kopuła przykrywa skałę na ,której Abraham miał złożyć w ofierze syna Izaaka. Z tej skały Mahomet miał doznać wniebowstąpienia podczas objawienia Isra. Jakub(przedstawiany w Księdze Rodzaju) miał zobaczyć drabinę do nieba. Według wierzeń muzułmanów  we wnętrzu  jest jaskinia pod ,którą jest studnia dusz.

Pamiątkowe zdjęcie na Starym Mieście podzielonego na część arabską i żydowską.

Góra Oliwna w Jerozolimie. W czasach króla Dawida tutaj oddawano hołd Bogowi Jahwe. Jest to jedno z najważniejszych świętych miejsc dla Żydów. Cmentarz na Górze Oliwnej istnieje od 3000 lat. Każdy Żyd chce być tu pochowany. 

Na samym szczycie jest Klasztor Karmelitanek. Stoi na miejscu gdzie Jezus nauczał Modlitwy Pańskiej "Ojcze nasz". Na terenie klasztoru jest odrestaurowany kościół bizantyjski Pater Noster  z IV w. Na zdjęciu modlitwa Ojcze Nasz w języku polskim.

Niedaleko Klasztoru Karmelitanek jest Kaplica Wzniebowstąpienia (romańska budowla zamieniona na meczet). Pierwsza kaplica powstała w 376 r. z inicjatywy rzymskiej Pomenii. W środku  kaplicy możemy zobaczyć ślady stóp Jezusa odciśniete na skale.

Kościół Grobu Najświętszej Marii Panny. Zgodnie z tradycją znajduje się tutaj grób matki Jezusa Marii z Nazaretu.

Zdjęcie zrobione z Góry Oliwnej.

 Z Jerozolimy pojechałem autobusem do Masady.  W 40 r. p.n.e w Masadzie schronił się Herod Wielki uciekając przed Partami(państwo na terenie Starożytnego Iranu 238 p.n.e - 226 n.e). Jako król Judei rozbudował to miejsce. W 73 r. było jednym z trzech miejsc oporu w wojnie z Rzymem. W Masadzie obrońcy popełnili zbiorowe samobójstwo zginęło około 1000 osób. Masada jest symbolem heroicznego oporu do samego końca. Żydowscy żołnierze składają przysięgę  mówiąc "Masada nigdy więcej nie zostanie zdobyta".

Z Masady pojechałem autobusem nad Morze Martwe. Zatrzymałem się na plaży z natryskami przy hotelu Ein Ghedi Spa.Niedaleko jest Park Narodowy En Gedi, który leży na Pustynii Judzkiej.

 Palestyna

Następnego dnia pojechałem autobusem do Betlejem w Autonomii Palestyńskiej zamieszkanej przez ludność arabską. W Betlejem jest Bazylika Narodzenia Pańskiego zbudowana w miejscu gdzie urodził się Jezus. Z Betlejem pojechałem szerutem do Jerycha. Tą samą taksówką pojechałem zobaczyć miejsce chrztu Jezusa w Jordanie oddalone o kilka kilometrów od Jerycha.Jerycho jest jednym z najstarszych miast świata. Zamieszkane było 9000 lat temu. Najstarsze siedliska znajdują się kilka kilometrów od centrum w Tell es - Sultan(ten sam kierowca podrzucił mnie w to miejsce za kilka szekli).  W okresie neolitu pomiędzy 8350 - 5850 p.n.e istniała cztero hektarowa osada otoczona murem kamiennym o wys. 3 m. Istniała też 10 metrowa wieża. Domy były okrągłe z cegiel z suszonego błota. Uprawiano jęczmień, pszenicę i rośliny strączkowe zajmowano się handlem i polowano na dzikie zwierzęta.

Obok ruin Jerycha jest dolna stacja kolejki linowej na Górę Kuszenia. Na górze Jezus był kuszony przez Szatana po 40 dniowym poście na pustynii. Na górze jest kościół ortodoksyjnych Greków.

Dom Palestyńczyka zastrzelonego przez izraelskiego żołnierza ozdobiony palestyńskimi flagami. 

Kilkanaście minut spacerem od centrum są ruiny pałacu z VIII w. w Khirbet al - Mafjar. 

Z Jerycha pojechałem szerutem do stolicy Autonomii Palestyńskiej Ramallah. Pospacerowałem po centrum i wróciłem autobusem do Jerozolimy.Ceny jedzenia zob. w "Koszty wszystkie kraje" w  menu. Noclegi w hostelach, ceny wstępów do parków zob. aktualne na stronach internetowych. Bilet lotniczy Wizz(tania linia). Połączenia autobusowe Jerozolima - Nazaret 40 szekli( 40 zł). 

Pozdrawiam !