Węgry, Bośnia Hercegowina, Chorwacja (Dubrownik) cz. I, 2023

 

W 2023 wybrałem się w ostatnią podróż na Bałkany moim pierwszy motorem Honda 250 (jeden cylinder) z rekordowym przebiegiem okolo 120 tys. km. Miałem już nie jeździć tym motorem. Kupiłem go za 11 tys złotych w 2015 roku z przebiegiem okolo  4 tys. km. Jechalem na poludnie mialem tylko małą torbę ( parę podkoszulków strój przeciwdeszczowy, bez namiotu itd). Podczas tego wyjazdu przejechalem okolo 8 tys. km. Na granicach nie bylo problemu paszport, dokumenty pojazdu i mozna jechac dalej.

Pamiatkowe zdjecie na granicy słowacko - węgierskiej  w Komarno.  Miejsce bitwy wojsk polskich Jana III Sobieskiego z Tatarami. Obok most na Dunaju. Byłem tu na początku lat 90 tych.rowerem ze swoim ojcem . Na głowie mam pierwszy kask nie opłaca mi się kupować innego.

W drodze na Balkany pojechalem wzdłuż Balatonu do Kesthely. Obok jest  jez termalne Heviz (nie kapalem sie bo bylo 30 stopni, może zimą jak pojawi się chęć takiego wyjazdu). 

Banja Luka

 

 

 

 Wodospad Jajce.

Główna ulica w Sarajewie. Ma kilka kilometrów długości. Dalej jest centrum. Był tu zamach  na Franciszka Ferdynanda następce tronu Austro - Węgier w 1914 r. co dało początek I wojnie światowej. Mieszka tu okolo 275 tys. miesykanców. W 1984 roku były tu igrzyska olimpijskie. Podczas wojny w Bośni w latach 1992 - 1995 Sarajewo zostało całkowicie zniszczone. Zginęło około 10 tys. mieszkańców.

Dwa mosty w centrum pierwszy to Most Ćumurija drugi to Most Cesarski miejsce zamachu na nastepce tronu Austro - Węgier. W zamachu zginął Francziszek ze swoją żoną.

 Ratusz miejski.

Kryty bazar Brusa Bezistan zbudowany w 1551 roku. 

 Bar na bazarze obok  jeden z kilku meczetów w Sarajewie Meczet Ali Paszy z 1561 roku.

 Panorama Sarajewa. Wyjazd w kierunku Mostaru.

 


 Most w Mostarze z XVI w. Zniszczony przez Chorwatow . Odbudowany w 2004 roku.

Medżugorie miejsce objawien Matki Boskiej w 1981 roku ( matki Jezusa z Nazaretu, ojciec mial na imię Józef ). Leży 25 km od Mostaru.

Droga do miejsca objawien Podbro jest trudna (po wielkich kamieniach jak na pierwszyn zdjeciu).

 Wodospady Kravica.

Jedyny kurort w Bośni Neum.

 Panorama Dubrownika. Zdjecie zrobiłem rano jak jechalem do Czarnogóry.

 Centrum Dubrownika.

Plaza Bellevue. W Dubrowniku jest kilka plaz. Ta z widokiem na stare miasto to Banje Beach. Nie mam ladnego zdjecia tej plazy bo mialem slonce na wprost.

 Dalej pojechałem do Czarnogóry. Pozdrawiam !