Czarnogóra, cz II, 2023

 

Do Czarnogóry przyjechalem z Chorwacji. Odrazu pojechalem na pólnoc zobaczyc Góry Dynarskie do Parku Durmitor.

Pojechalem do Pluzine. Na zdjeciu kanion rzeki Pivy. 

 Nastepnie pojechalem przez Park Durmitor do Zabljak.

Trasa przez park w stylu alpejskim ( jak na 2000 m.n.p.m  w Alpach "same łąki i kamienie").

 Kanion rzeki Tara. Widok z mostu Durdevica.

Dalej pojechalem do stolicy Podgoricy. Po drodze byl Monaster Ostrog zał. w XVII w. Jest to najczesciej odwiedzany monastyr w Czarnogórze. 

Pamiatkowe zdjecia w stolicy Podgoricy (okolo 156 tys. mieszkańców). W czasach rzymskich nosiło nazwę Birziminium a potem Ribnica. W czasie II wojny zostalo zniszczone i odbudowane w innym ksztalcie. W 1946 roku stolice Czarnogóry przeniesiono z pobliskiej Cetynii (lezy na drodze do Kotor).

Podgorica byla czescia Serbii i Imperium Osmanskiego.  W 1918 r została włączona do Serbii a później  do Jugosławii. Na zdjeciu wieża zegarową z XVII w. i Meczet Osmanagic  w dzielnicy tureckiej. Podgorica nie jest duzym miastem

 Doclea - ruiny rzymskiego miasta, położone na północ tuż za granicami Podgoricy (czynne całą dobe). W okolicy jest takze Monastyr Dajbabe i maly wodospad (do tych miejsc tez pojechalem).

Dalej pojechalem do Kotoru. (po drodze jest Cetynia pierwsza stolica). Zatrzymalem sie na chwile i pojechalem dalej (nie ma tam nic do zobaczenia). Po drodze przejezdzamy przez park narodowy. Jest tam mauzoleum Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza ostatniego wladcy teokratycznego Czarnogóry.

Po przejechaniu parku, zobaczylem zatoke Kotor (niespodziewalem sie takiego widoku, na mapie tego nie widac). Bardzo dlugi zjazd serpentynami do poziomu morza.

Kotor. W III w .p.n.e osiedlili sie tu IIirowie potem Grecy. W czasach rzymskich miasto nazywalo sie Acruvium (w czasach Republiki) a w czasach Cesarstwa Dalmatia. Mieszka tu okolo 1000 mieszkańców. W Kotorze jest kilka starych kościołów.

 Plaża Trsteno.

 Jaz Beach.

 Bečići

 Przno Plaza.

 Budva miasteczko nad Adriatykiem (byla tu kolonia grecka).

Sveti Stefan (plaza kamienista).

Plaza Buljarica (ciemna ale zwirkowo - piaszczysta ).

Deptak w Ulcinj ( osada założona w V wieku p.n.e. )

 Piaszczysta plaza w Ulcinj. W Czarnogorze jest sporo plaz kamienistych ale sa tez piaszczyste. 

 Cenny w restauracji w Czarnogorze.

 

Mozemy na miejscu zaplanowac zwiedzanie plaz. Powiekszona mapa google pokazuje nam wszystkie plaze lub campingi (wpisujemy w mapie google slowo camping i pokaze nam wszystkie campingi w okolicy).

W czasie kazdego wyjazdu trzeba poniesc koszty transportu i noclegow na samym koncu jest jedzenie. Najtansze sa noclegi na campingach i gotowanie na butli gazowej (chlopak  moze obierac ziemniaki i zmywac po obiedzie, a dziewczyna tylko przygotowac np. mieso  zeby odpoczac od gotowania ). Ceny jedzenia nie byly wysokie. Podrawiam !