Czarnogóra, cz II, 2023
Do Czarnogóry przyjechalem z Chorwacji. Odrazu pojechalem na pólnoc zobaczyc Góry Dynarskie do Parku Durmitor.
Pojechalem do Pluzine. Na zdjeciu kanion rzeki Pivy.
Nastepnie pojechalem przez Park Durmitor do Zabljak.
Trasa przez park w stylu alpejskim ( jak na 2000 m.n.p.m w Alpach "same łąki i kamienie").
Kanion rzeki Tara. Widok z mostu Durdevica.
Dalej pojechalem do stolicy Podgoricy. Po drodze byl Monaster Ostrog zał. w XVII w. Jest to najczesciej odwiedzany monastyr w Czarnogórze.
Pamiatkowe zdjecia w stolicy Podgoricy (okolo 156 tys. mieszkańców). W czasach rzymskich nosiło nazwę Birziminium a potem Ribnica. W czasie II wojny zostalo zniszczone i odbudowane w innym ksztalcie. W 1946 roku stolice Czarnogóry przeniesiono z pobliskiej Cetynii (lezy na drodze do Kotor).
Podgorica byla czescia Serbii i Imperium Osmanskiego. W 1918 r została włączona do Serbii a później do Jugosławii. Na zdjeciu wieża zegarową z XVII w. i Meczet Osmanagic w dzielnicy tureckiej. Podgorica nie jest duzym miastem
Doclea - ruiny rzymskiego miasta, położone na północ tuż za granicami Podgoricy (czynne całą dobe). W okolicy jest takze Monastyr Dajbabe i maly wodospad (do tych miejsc tez pojechalem).
Dalej pojechalem do Kotoru. (po drodze jest Cetynia pierwsza stolica). Zatrzymalem sie na chwile i pojechalem dalej (nie ma tam nic do zobaczenia). Po drodze przejezdzamy przez park narodowy. Jest tam mauzoleum Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza ostatniego wladcy teokratycznego Czarnogóry.
Po przejechaniu parku, zobaczylem zatoke Kotor (niespodziewalem sie takiego widoku, na mapie tego nie widac). Bardzo dlugi zjazd serpentynami do poziomu morza.
Kotor. W III w .p.n.e osiedlili sie tu IIirowie potem Grecy. W czasach rzymskich miasto nazywalo sie Acruvium (w czasach Republiki) a w czasach Cesarstwa Dalmatia. Mieszka tu okolo 1000 mieszkańców. W Kotorze jest kilka starych kościołów.
Plaża Trsteno.
Jaz Beach.
Bečići
Przno Plaza.
Budva miasteczko nad Adriatykiem (byla tu kolonia grecka).
Sveti Stefan (plaza kamienista).
Plaza Buljarica (ciemna ale zwirkowo - piaszczysta ).
Deptak w Ulcinj ( osada założona w V wieku p.n.e. )
Piaszczysta plaza w Ulcinj. W Czarnogorze jest sporo plaz kamienistych ale sa tez piaszczyste.
Cenny w restauracji w Czarnogorze.
Mozemy na miejscu zaplanowac zwiedzanie plaz. Powiekszona mapa google pokazuje nam wszystkie plaze lub campingi (wpisujemy w mapie google slowo camping i pokaze nam wszystkie campingi w okolicy).
W czasie kazdego wyjazdu trzeba poniesc koszty transportu i noclegow na samym koncu jest jedzenie. Najtansze sa noclegi na campingach i gotowanie na butli gazowej (chlopak moze obierac ziemniaki i zmywac po obiedzie, a dziewczyna tylko przygotowac np. mieso zeby odpoczac od gotowania ). Ceny jedzenia nie byly wysokie. Podrawiam !