Francja

Zwiedzając niemiecki Schwarzwald wjechałem na dwa dni do Francji (do Alzacji) żeby zobaczyć Strasbourg i Colmar. W 843r. nastąpił podział Państwa Franków na 3 części dało to początek do powstania Francji i Niemiec. W starożytności tereny dzisiejszej Francji zostały podbite przez Cesarstwo Rzymskie. Rzymianie budowali miasta z infrastrukturą w  miejscu osad lub grodów celtycko - germańskich. Przez Rzymian nazywani byli Galami.

Do Alzacji wjechałem na dwa dni ze Schwarzwaldu. Później wróciłem do Niemiec i pojechałem do Szwajcarii do Bazylei.

Historia Straburga  sięga starożytności (założone w 12 r p.n.e.). Poniżej pamiątkowe zdjęcie pod budynkiem Parlamentu Europejskiego. W mieście jest KatedraNajświętszej Marii Panny. Początki budowy w XIIw. Styl romańsko - gotycki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Colmar, bardzo ładne francuskie miasto liczące ponad 60 tys. mieszkańców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po zwiedzeniu Szwarcwaldu i Zachodniej Szwajcarii wjechałem ponownie do Francji ze Szwajcarii z Le Locle.

Besancon. Dawna stolica plemienia Sekwanów(Vesontio). Antyczni Grecy nazywali ją Chrysopolis. Największy zabytek to brama do miasta "Porte Noire" z  175r. n.e. Zbudowana na cześć cesarza Marka Aureliusza. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Baume Les Messieurs, od IXw. zakon Benedyktynów z którego w 909r. wyruszyło 6 mnichów by założyć opactwo Cluny( największy kościół romański w Europie). Rozebrany w czasie Rewolucji Francuskiej. Opactwo znajduje się liście najpiękniejszych miasteczek Francji. Jest też romański  Eglise St - Pierre. 

Burgundia

Plemię Burgundów osiedliło się w Burgundii w Vw. Pochodzi z Wyspy Bornholm. Pierwsze państwo założyli pomiędzy Moguncją i Wormacją. W tym samym wieku zostało zniszczone przez Hunów (władca Attyla). Opisane jest to w najstarszym niemieckim utworze literackim w Pieśńi o Nibelungach z XII - XIIIw. Podczas wojny 100 letniej  zbratali się z Anglikami przeciwko francuskiemu królowi.  Wydali  Joannę d'Arc Anglikom. 

Region Burgundii słynie na całym świecie z produkcji francuskiego wina. Na mapce są zanzaczone regiony winne. W winnicach są szlaki winne. Możemy spróbować kilku rodzajów wina za opłatą około 10 euro. W tym regionie występują dwa szczepy winne - białe wina Chardonnay i czerwone Pinot Noir.

Cote de nuits(zob. legenda na mapce) w departamencie Cote d'Or. Powstaje mało butelek najlepsze nie trafia do publicznej sprzedaży.

Cote de Beaune - na dwie strefy Corton i Montrachet - białe wina - dawniej te winnice posiadał Karol Wielki. Wino Chardonnay - niepowtarzalna jakość. 
Czułem się jak w Azji na polu herbaty a to były pola winogron. Dla mnie egzotyka. W regionie Macon super droga przez winnice i wsie  do Opactwa Cluny(droga Macon - Cluny).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SALINE ROYALE W ARC - et - SEANS - XVIII w. utopia architektura przemysłowa - UNESCO idealne miasto.

Tournus - romański kościół opacki X-XIIw. Krypta z IXw. Figurka Matki Boskiej z dzieciątkiem z XIIw.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cluny

W cluny jest największy kościół benedyktyński w Zach. Europie zniszczony podczas Rewolucji Francuskiej i rozebrany na materiały w 1811r. Opactwo założone w 910r. Papież Urban II ,który był przeorem w Cluny. Pamiątkowe zdjęcie w centrum Cluny.

Kościół w Cluny miał 5 naw i 177m długości. Jedna z wież największego kościoła romańskiego który miał 177 m długości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autun był ważnym ośrodkiem rzymskiej Galii. Augustodunum - cesarz August. Władcy Burgundii mieli tu siedzibę. Później w Beanu i Dijon. Romańska - Cathedrale St. Lazare.Tympanon - najpiękniejsz sztuka romańska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Temple de Janus (świątynia Janusa). Jeden z najważniejszych bogów starożytnego Rzymu.

Porte St Andre czyli Brama św. Andrzeja z czasów rzymskich. Porte d'Arraux, druga brama z czasów rzymskich.

 

 

 

 

 

 

 

Theatre Roman - teatr rzymski największy w Galii. Mógł pomieścić około 15-20 tys. widzów.

Beaune ( 22 tys. mieszkańców). Dawna stolica Burgundii. Kościół romański - Collegiate Notre Dame  z 1120r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Piwnice winne  - Marche aux Vins. Można spróbować kilku win za około 10 euro. Inne znane piwnice gdzie można spróbować kilku rodzajów najlepszego wina na świecie to Caves des Cordeliers.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Djion. Zdjęcie zrobione z wieży. Na zdjęciu Eglise Notre Dame - 1231 -1250.

SEMUR - EN - AUXOIS -  najpotężniejsza twierdza w całej Burgundii. Kościół Notre-Dame (Najświętszej Marii Panny). Początki budowy XIIw.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AVALLON - Eglise St Lazaire - fundamenty z IVw. Kościół z XIIw. Obok pomnik I wojny światowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Vezelay. Basiligue St. Madeleine w 1120r. pożar i odbudowa w stylu wczesnego gotyku. W 1190 - spotkali się tu Filip II król Francji (syn Ludwika VII - żona E. Akwitańska) i Ryszard Lwie Serca tuż przed wyruszeniem na 3 krucjatę. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TONNERE - Hotel Dieu - szpital dla bezdomnych zbud. 1293-95 z fundacji Marii Burgundzkiej (królowa Francji żona Ludwika XI.). Przetrwał pożar. Najstarszy zabytek tego typu we Francji.

Chablis -produkcja białego wina 20 km od Auxerre. Chablis jest drugim winnym regionem w Burgundii.

Pamiątkowe zdjęcie w winnicy w regionie Chablis.

Wspaniały widok z mostu na Auxerre. AUTESSIODURUM - rzymska nazwa. 

ANCIENNE ABBAYE SAINT - GERMAIN w Auxerre - elementy karolińskie. Założone w VIw. przez królową Klotyldę dla Benedyktynów - jeden z najważniejszych w Państwie Franków. Swiątynia wybudowana na miejscu dwóch poprzednich 841-865 . W krypcie można zobaczyć freski z okresu karolińskiego( Państwo Franków).

Cathedrale St. Etienne ( św. Sczepana) na miejscu kościoła z IVw, potem wczesnoromański w 1023r. Najcenniejszy zabytek Auxerre. W Sens - najważniejsza katedra  Burgundii. Jest jeszcze  Eglise St. Eusebe  z romańskimi wieżami z XII w.

Saint Benoit sur Loire - Abbeaye de Fleury - opactwo benedyktyńskie zał. w 651r. Ogromny romański kościół ( Basilique St Benoit 1067-1218). 

GERMIGNY DES PRES - 30 km od Orleanu obok Chateauneuf sur Loire. Oratoire Carolingien - kościół karoliński( Państwo Franków ) zbudowany około 806r. Mozaika pochodzi z IX.w. Odkryta w 1820 r. pod warstwą farby wapiennej. W XV w. dobudowano nawę podłużną. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dolina Loary

Sully - Sur - Loire ( nazwa miejscowości) Chateu de Sully budowę rozpoczęto w 1395r. Pierwszy zamek nad Loarą ,który zobaczyłem. 

 
 
 
 
 

ORLEAN - pochodzi stąd Joanna d'Arc (zwana Dziewicą Orleańską). Jedna z głównych siedzib celtyckiego plemienia Karnutów i ośrodków druidyzmu pochodzą z I w. p.n.e. Podczas powstania przeciw Rzymowi - miasto zostało zniszczone. Odbudowane w III w n.e nazwano CIVITAS AURELIANI. Próbował zdobyć je wódz Hunów Attyla w 451r. Zdobył je władca Franków Chlodwig I(początki Państwa Franków) w 511r.

Na zdjęciu Cathedrale St. Croix - 5 naw (na miejscu romańskiego) 136 m dł.

Maison de Jeanne d'Arc -  od 29 kwietnia do 9 maja 1429r. podczas oblężenia przez Anglików zatrzymała się tu Joanna d'Arc. Francuska bohaterka narodowa, święta Kościoła Katolickiego, patronka Francji. Podczas wojnyStuletniej poprowadziła armię francuską do kilku ważnych zwycięstw, twierdząc, że działa kierowana przez Boga. Spalona na stosie. Na drugim zdjęciu Loara przepływająca przez Orlean.


                                                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zamek Chateau de Chambord. Początki budowy w 1519r. Mieszkał w nim Stanisław Lesczyński 1725-33r. Piękny zamek.

Chateau de Cheverny 1624 - 1634r.

Chateau du Chaumont.

Mój motor nad Loarą.

Amboise. Zamek i Loara.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pałacyk Leonardo Da Vinci (mieszkał w nim przed śmiercią).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chateau de Chenonceau - uważany za najładniejszy. Powstał w  XVIw. na miejscu warowni z XIIIw. Został odnowiony w XVIIIw. Francuskie zamki nad Loarą nie leżą na wzgórzach z którego rozpociera się piękny widok tylko są ładne i mają piękne ogrody.

Pamiątkowe zdjęcie w pięknym francuskim ogrodzie.

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                

 

 Tours - 300 tys. Katedra w miejscu gdzie w czasach rzymskich znajdowała się arena. Patron świątyni był prawdopodobnie pierwszym biskupem ,który wzniósł tu katedrę w IVw. Starówka powstała w V w. W centrum są dwie wieże: Tour Charlemagne i Tour de l'Horloge.Rue Colbert - to dawna ulica z czasów rzymskich ze współczesnymi kamienicami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chateau de Villandry (renesansowy).

Ogrody pałacowe ( w średniowieczu były to warzywniaki przyklasztorne a poźniej ogrody włoskie i francuskie). 

Chateau de Langeais - 25 km na zach. od Tours powstał po 1465r.

Chateau d'Usse. Powstał w XVw. Widok zamku zainspirował Charlea'a Perraulta(1628-1703) do napisania bajki o Królewnie Śnieżce.

Chinon - 45 km. od Tours. Forteresse royale de Chinon - forteca królewska.  Tu przybyła Joanna d'Arc do króla Karola VII wzywając go do podjęcia walki z Anglikami. Na drugim zdjęciu Colegiale St Mexme - w miejscu stał klasztor z Vw. Kościół z 950r. przebudowany.

 

 

 

 

 

 

 

Saumur. Chateau de Saumur - zamek z XIIIw. górujący nad miastem. Eglise St Pierre- romański. Rozbudowany w XIIw, barokowa fasada z XVIIw.

W Saumur jest jeszcze jeden romański kościół Eglise Nortre Dame de Nantilly - romański z XIIw. Widziałęm go tylko z zewnątrz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FONTEVRAUD lezy niedaleko Chinon. Klasztor z XIIw.  Grób Jana Lwie Serce i jego żony oraz Jana bez Ziemi z XIIIw.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poitiers 119 tys. mieszkańców.

 

 

Największa atrakcja baptysterium St. Jean z Vw. przebudowane w VIIw i IXw.

W tym mieście popsuł się obietyw od mojego Canona . Musiałem poczekać do następnego dnia z kupnem obiektywu ( była niedziela). To zdjęcie nie jest moje.

W Poitiers jest jescze Kościół Notre Dame la Grande z romańską fasadą.

 

 

 

 

W SAINT - SAVIN jest opactwo Benedyktynów zał. w IXw. Splądrowane przez Wikingów odbudowane w XIw. Według legendy pochowano tam św. Savina. Kościół pochodzi z XIIw. 

Po drodze do Saint Savin jest miasteczko Chauvigny gdzie są 3 zamki.

 

 

        Perigueux

Po drodze w Limoges kupiłem obiektyw do Canona. Kolejne miasto to Perigueux. Nazwa pochodzi od Celtów. Rzymianie na jego miejscu zbudowali miasto Vesunna jedno z najwspanialszych w Akwitanii z forum, bazylikami, akweduktem i wielką areną zniszczoną przez plemiona germańskie  w IIIw n.e. Potem były najazdy barbarzyńców: Wizygotów, Franków, Wikingów. W mieście tym były potężne mury z 12 bramami i 28 basztami.

Cesarstwo Rzymskie dokonało podboju tych terenów. Rzymianie zakładali miasta z całą infrastrukturą miejską: akwedukt, łaźnie , teatr, forum romanum, mury miejskie z bramami itd. Tour de Vesone pozostałość rzymskiej świątyni poświęconej boginii Vesunne (opiekunce miasta). Na drugim zdjęciu Pozostałości murów obronnych starożytnych Vesunny. Do zwiedzenia starożytnych miast trzeba użyć trochę wyobraźni. Możemy zobaczyć jakiś szkic ,który jest rekonstrukcją starożytnej budowli. 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Eglise St - Etienne de la Cite z XI i XIIw. Po prawej  Katedra St.Front, założona przy grobie św. Fronta. Budowa zakończona w 1173r. Wzorowany na kościele św. Marka w Wenecji i św. Apostołów w Konstantynopolu.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ulica Rue Limogeanne.

Dalej pojechałem do Lascaux zobaczyć jaskinię z rysunkami zwierząt na które polowali  ludzie pierwotni. Ze względu na zagrożenie zniszczenia jaskinii z powodu dużej liczby odwiedzających została ona skopiowana. (pomiędzy Perigueux a Sarlat le Caneda)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaskinia Le Thot. Niedaleko Lascuax. Rysunki zwierząt narysowane w jaskini kilkanaście tys. lat temu.

Niedaleko jest Village Troglodytique de la Madeleine (Froglodycka wioska) - na półce skalnej mieszkali ludzie pierwotni  10 - 14 tys lat temu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Roque St- christophe - Moustier -  pozioma półka gdzie mieszkali i ukrywali się ludzie. Leży na drodze z Tursac do Montignac(pomiędzy Perigueux a Sarlat la Caneda).

SARLAT LA CANEDA liczy 10 tys. mieszkańców. Zamieszkane od czasów galo - rzymskich. Stało się prosperującym miastem w VIII w. Było stolicą biskupstwa w 1317r. W mieście jest Lanterne des Morts - latarnia zmarłych (romańska) z 1147r. Perła renesansu.

 

                                      

 

 

 

 

 

 

 

Miasteczko obronne Domme.Panorama Dordogne.

Chateau Bonaguil.

Poniżej Chateau Gavaudun.

 

 

 

 

 

 

 

 

Chateau Biron.

Cahors. Rzymianie nadali nazwę Divona Cadurcorum potem Cadurca a potem Cahors. Dante w Boskiej Komedii wymienił miasto jako najbardziej grzeszne obok Sodomy. Urodził się tutaj papież Jan XXII. Założył on uniwersytet w 1331r. Na zdjęciu rezydencja papieska(urzędował w Awinionie). Po prawej stronie kościół Cathedrale St Etienne - zbudowano w XIw. na miejscu kościoła z VIIw.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pont Valentre - gotycki most najpiękniejszyy zabytek tego typu we Francji. 

W Saint - Cirq Lapopie są ruiny zamku położonego na klifie. Trochę dalej wpada Rzeka Cele do Lot. 

A to kamień z rozety(w powiększeniu) w Figeac. Z tego miasta pochodził Jean Francois Champollion ,który odczytał hieroglify.

ROCAMADOUR - malownicze położenie na drodze do Santiago de Compostele. Kompleks kościół i kaplica z XII i XIV w. Po prawej stronie zamek Chateau de Castelnau z XIIw. w BRETENOUX ( niedaleko Brive - la - Gaillarde).

 

 

 

 

 

 

 

 

Beaulieu sur Dordogne (okolice Brive). Kościół  St. Pierre (św. Piotra) z XII w. Pozostałość po opactwie Benedyktynów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Carennac- wioska perełka. Eglise St Pierre - romański portal. Tympanon  pochodzi z XIIw.

 

 

 

 

 

 

 

 

         

Turenne - zamek Tour de l'Horloge z XIII w. Nie miałem czasu na zwiedzanie. Zdjęcie zobione z drogi.

Collonges - La - Rouge. Najbardziej malownicza we Francji. Początki sięgają XIIIw.

 

 

 

 

 

 

 

 

BRIVE - LA - GAILLARDE (50 tys.). Miasto rozwinęło się w Vw. wokół kościoła. Kolegiata Collegiale St. Martin - powstała na miejscu światyni z Vw. gdzie został ukamieniowany  hiszpański kaznodzieja Martin. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Następnego dnia pojechałem  z regionu Cahors do Awinionu. Po drodze przejechałem przez Park Cevennes. Pałac Papieski w Awinionie. Od 1390r. rezydowali tu papieże m.in.Papieże którzy rezydowali w Awinionie to: Klemens V, Jan XXII, Benedykt XII, Klemens VI, Innocenty VI, Urban V, Grzegorz XI. 

Połowa mostu w Awinionie.

 

 

 

 

 

 

  

 

Parkowanie z rowerami na głównej ulicy ,która biegnie do pałacu.

Z Awinion pojechałem płatną autostradą ( nie miałem czasu) na wybrzeże do St. Tropez. Posterunek policji w Saint Tropez gdzie pracował Louis de Funes w filmie "Żandarm z St. Tropez".  Plaża Tahiti w okolicach St. Tropez.

 

 

 

 

                                             Port w St. Tropez oddalony o kilkaset metrów od posterunku Żandarmerii.

Cannes. Hotel Carlton. Chyba większość gwiazd podczas trwania festiwalu filmowego zatrzymuje się w tym hotelu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pamiątkowe zdjęcie na kamienistej plaży w Nicei. 

                                       Monaco         

Na terenie Monako( okolice Nicei) były kolonie fenicka i grecka a potem rzymska. Zabytki ze starożytności nie przetrwały do dzisiejszych czasów(wojny, pozyskiwanie surowca na budowę innych budowli).

Piaszczysta plaża w Monaco. Woda w drugiej połowie września  jest jeszcze letnia.

 

 

 

 

 

 

 

Z Francji pojechałem do pobliskiego San Remo we Włoszech. W San Remo od lat 50 - tych odbywa się festiwal piosenki włoskiej. Konkurs Eurowizji jest wzorowany na tym festiwalu.

Mapka z przełęczami na drodze do Briancon. Najpierw wjechałem na Przełęcz Isola 2000. Potem była Col de la Bonette na wys. 2802 m. n.p.m.

W okolicy Briancon są dwie przełęcze pierwsza jest pod szczytem Monte Viso (3841 m. n.p.m.) nazywa się Col Agnel( 2744m.n.p.m.) druga to Col d Izoard (2360 m. n.p.m). 

Wioska z  trasami narciarskimi Isola 2000. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powyżej wioski Isola 2000 jest przełęcz Col de la Lombardena wys. 2350 m. n.p.m.

7Podjazd na Przełęcz Col de la Bonette (2802 m. n.p.m.).

8

9

Na samej górze  droga biegnie dookoła góry widocznej na zdjęciu. Podczas zjazdu popsuła się pogoda. Na przełęcz wjeżdżają autobusy turystyczne.

10Na drodze do Briancon droga biegnie obok Parku Narodowego ze szczytem Ecrins przekraczającym 4102 m n.p.m.

Do Chamonix musiałem jechać przez Grenoble zamiast przez Val d Isere ponieważ zamknięta była przełęcz Col du Galibier (2645 m n.p.m.). 

Centrum Albertville. Miejsce igrzysk z 1992r. Mieszka tu około 20 tys. mieszkańców. Camping znajduje się w samym centrum.

 16

 

 

 

 

 

 

 

Chamonix. Pięknie położone w dolinie. Nad miasteczkiem góruje Mont Blanc 4808 m n.p.m. Największą atrakcją jest kolejka linowa wjeżdżająca na wysokość 3842 m n.p.m.

4Kabina kolejki. Cena niecałe 60 euro w dwie strony.

 6

                 

 

Widok z wysokości ponad 3800 m n.p.m. na dolinę leżącą na wys. około 1000 m n.p.m.

7Na górze jest pomost widokowy i restauracja.

Na samej górze widoczny Mont Blanc najwyższy szczyt Europy.

12

2Ceny we Francji  na campingach około 10 - 14 euro z wyjątkiem riwiery( namiot, osoba, motocykl). Jedzenie Big Mac zestaw ponad 7 euro, kebab 4, serki Danon po cztery pakowane 1-1,5 euro, Bagietka kilkadziesiąt centów. Paliwo około 1,5 euro. Mój motor pali 4 litry. Zobacz w menu głównym Koszty wszystkie kraje.

Dalej pojechałem do Szwajcarii.

Pozdrawiam !