Norwegia cz. III, 2017

 

Pierwszym miastem do którego przyjechałem ze Szwecji było Oslo. Norwegowie są potomkami Wikingów(początki VIII w.). Pierwszym władcą który podjął próbę zjednoczenia Norwegii był Harald Pięknowłosy (po bitwie pod Hafrsfiorden w 872r.). 

W Oslo jest Zamek Akershus z XIV w. i katedra z XVII w.

Na Półwyspie Bygdoy(z centrum pływa łódka) zwiedziłem: Muzeum Łodzi Wikingów , Muzeum Kon Tiki oraz Muzeum ze statkiem Fram(poświęcone wyprawom polarnym). Na drugim zdjęciu widoczna tratwa Kon Tiki na której Heyerdahla próbował przepłynąć Ocean Spokojny w 1947r. 

Pierwszy etap  to dwudniowy przejazd z Oslo do Stavanger. Pamiątkowe zdjęcie przed Muzeum Ropy w Stavanger. W stavanger są drewniane domy z XVIIIw. na Gamle Stavanger oraz Katedra z XIIw. Camping jest w parku miejskim( nie ogrodzony).

Miejsce bitwy pod Hafrsfjordem w 872r. oddalone o kilka kilometrów od centrum Stavanger. Zwycięstwo Haralda Pięknowłosego umożliwiło pierwsze zjednoczenie Norwegii.

Punkt widokowy na Lysefiord Preikestolen(604 m.n.p.m) leżący niedaleko Stavanger.

Na trasie 13 do Odda są dwa wodospady.  Wodospad Latefossen w Skara. Drugi to Wodospad Vidfossen.

Bergen w XII i XIIw. było centrum Norwegii z siedzibą biskupa oraz miejscem koronacji z rezydencją królewską. Bergen jest bramą do krainy fiordów. W mieście jest Domkirken czyli katedra z XII w. oraz Zamek Bergenhus. 

Od drogi Gudvangen - Flam odchodzi kilkukilometrowa boczna droga do Undredal. Miejscowość leży nad Aurlandfiordem. Na końcu fiordu jest miejscowość Flam.  Latem po Aurlandfjordzie pływają wycieczkowe statki z Flam. Zostałem tu na noc na campingu.

Pamiątkowe zdjęcie na stacji kolejowej kolejki Flamsbana. Linia ma 20 km długości i została zbudowana na początku XX w. Różnica poziomów pomiędzy stacjami wynosi 863m.

 Punkt widokowy na Sognefiord.Leży on przy drodze Aurland - Laerdal ,która nazywana jest Śnieżną Drogą.

Honda CBR 250 na Śnieżnej Drodze.

W Borgund( blisko Laerdal) jest kosciół typu stavkirke.Zbudowany okołó 1180r. Najładniejszy w Norwegii.

Z Laerdal pojechałem na przeprawę do Kaupagner.

W Kaupagner jest kościół stavkirke( niezbyt okazały) zbudowany w 1190r.  We Fjaerland jest Lodowiec Boyabreen. Rzeka na drodze z Fjerland do Gaularfjellet.

Widokowa droga Gaularfjellet( zaznaczon na  na mapce ). Na końcu tej drogi jest punkt widowy i zjazd serpentynami do fjordu.

Balestrand. W miasteczku znajdują się kopce grobowe z czasów wikingów. Według legendy są one miejscem pochówku króla Bele(na zdjęciu pomnik króla).

 W okolicy Gaupne jest Lodowiec Nigardsbreen Gaupne. Camping w Gaupne.

Ornes leży przed Gaupne. Trzeba przepłynąć na drugą stronę fjordu( Solvorn - Ornes). Motor lub samochód zostawiamy na parkingu. Urnes Stavkirke został zbudowany około 1130r. Na ścianie kościoła znajdują się zdobienia z XIIw. Przedstawiają psa i węża jako symbol walki dobra ze złem.

Po  przejechaniu przez Park Jotunheimen dojechałem do Lom. Dalej pojechałem w kierunku Stryn w kierunku Gamle Strynefjellet (przed Stryn).

Ze Stryn pojechałem do Briksdal zobaczyć lodowiec. Dalej pojechałem w kierunku Fjordu Geiranger. Zdjęcie zrobione na punkcie widokowym Dalsnibba.

Trochę niżej jest punkt widokowy Flydalsjuvet.

Zdjęcia zrobione podczas rejsu po Fiordzie Geiranger.

Na zdjęciu widoczna Droga Orłów, którą wyjeżdza się z Geiranger w kierunku Drogi Trolli.

Punkt widokowy na Drodze Orłów.

Początek Drogii Trolii.

Na końcu drogi jest zjazd serpentynami. Na końcu doliny jest fjord.


Alesund. (okolice Alesund: kościół w Giske z XIIw(jedyny marmurowy z tego okresu w Norwegii), na tej wyspie są też kurhany z czasów Wikingów). Dalej pojechałem Drogą Atlantycką kilkanaście kilometrów ( głównie wyspy szkieletowe i duży most).