Szwecja

Do Szwecji przyjechałem mostem z Kopenhagi. Pierwszym miastem była stolica Skanii Malmo. 

 Camping w okolicach Malmo. Płaci się za miejsce nie za osobę.

Lund. Najstarsze miasto Skanii (pierwsze wzmianki pochodzą z 940 r.). Ośrodek zaczął się rozwijać w czasach Wikinga Svena Widłobrodego. Jego syn Kanut Wielki( matką jego była Świętosława córka Mieszka I i siostra rodzona Bolesława Chrobrego, obaj byli pochowani w katedrze poznańskiej) uczynił z Lund cenrum polityczne i religijne Danii. W 1104r. powstało tu arcybiskupstwo.  Romańska katedra z XII w. w Lund.

Hoor, Bosjokloster (30 km od  Lund). Pierwszy w tym miejscu był klasztor Benedyktynów założony w 1080r. W XVI w. klasztor przekształcono w zamek. 

Droga do Vaxjo. 

 Vaxjo zostało założone w XI w. Na zdjęciu fasada katedry (Domkyrkan). 

Kilka kilometrów od Vaxjo znajdują się ruiny renesansowego zamku Kronoberg. Wzniósł go w XVI w. król Gustaw I Waza. Szwedzkie miasteczko Eksjo z czerwonymi domami (leży pomiędzy Vaxjo a Vimmerby).

Rynek w Vimmerby obok  dom Astrid Lingren.

Trzy domy w Bullerbyn (okolice Vimmerby)  w których mieszkały dzieci , bohaterowie książki Astrid Lindgrens "Dzieci z Bullerbyn".

 

Park rozrywki Astrid Lindgrens w Vimmerby. Pamiątkowe zdjęcie pod domem Pipi Langstrumpf.

Linkoping założone w XIII w. Na pierwszym zdjęciu romańska katedra z 1230r.  Vadstena nad jeziorem Wetter (pomiędzy Motala a Jonkoping). Największą atrakcją jest królewski zamek z XVI w. Zbudował go Gustaw I Waza a syn Jan III Waza przekształcił go w renesansowy pałac. Dookoła zamku jest fosa.

Cysterski klasztor Alvastra z 1143 r.( pomiędzy Vadstena a Jonkoping). Alvastra przez kilka wieków była największym klasztorem w Szwecji. Rezydowali tu władcy z dynastii Sverkerów ( XII - XIII w.).

Habo (okolice Jonkoping). Jest tutaj wiejski kościół z XIV w.  W kościele są malowidła.

Gokhem - romański kościół ozdobiony freskami (okolice Falkoping). 

Ekornavallen położone około 15 km od Falkoping. Jest tutaj około 60 grobów pochodzących z epok kamienia, brązu i żelaza.Największą atrakcją Skary jest katedra z 1150r. ( Domkyrkan). W Husaby jest źródełko. Według legendy św. Zygfryd w 1008r. ochrzcił króla Szwedzkiego Olofa Skotkonunga syna  Storrady(siostra rodzona Bolesława Chrobrego) i wnuka Mieszka I władcy Polan. Kościół romanski pochodzi z XI w. W Husaby było pierwsze biskupstwo w Szwecji ( w Polsce w Poznaniu potem w Gnieźnie). Niedaleko jest  Góra  Kinnekule( 306m n.p.m).

Mariestad leży nad jeziorem Wener. W tej części  Szwecji są dwa wielkie jeziora i łączący je Kanał Gotyjski. Jest jeszcze Kanał Dalslandzki o długości 254 km.

Akwedukt Haverud na Kanale Dalslandzkim.

Ryty skalne w Vitlycke (20 km od  Stromstad). Pochodzą z  epoki brązu ( 1800 - 500 p.n.e). Ryty przedstawiają łodzie, sceny z życia codziennego, zwierzęta i ludzi.Z Stromstad można popłynąć na Wyspy  Koster (w Stromstad jest camping).

Dalej pojechałem do Oslo w Norwegii. Ceny zobacz w menu "Koszty wszystkie kraje". Wszystkie noclegi spędziłem na campingach ( 15 - 20 euro za noc za jedną osobę z namiotem i motocykl, spanie samemu na dziko nie jest przyjemne). Kebab w Skandynawii nie jest najtańszy. W Stromstad przy granicy z Norwegią kosztował chyba 60 -70 szwedzkich koron.  Pozdrawiam !