Dania cz.I, 2017

 

We wrześniu 2017r. pojechałem na wakacje motorem(Honda 250 cbr) dookoła Skandynawii. Przejechałem około 11 tys. kilometrów. Wyjazd trwał 36 dni. Nocowałem na campingach. Pierwszego dnia przjechałem odcinek z Warszawy do Rostoku (przez Kołbaskowo około 800km). Dalej popłynąłem promem (2h) do Gedser w Danii.

Na samym południu Falster jest przeprawa promowa Gedser - Rostok. Niedaleko jest modny kurort Marielyst. 

Nykobing Falster. W XIX w. osiedliło się tutaj około 400 młodych polek. Przyjechały do pracy do zbierania buraków cukrowych. Malownicza uliczka w Nykobing.

W Sakskobing stoi pomnik polskich dziewczyn.

W Maribo jest gotycka katedra  z 1418 r.

Zamek Aalholm( dostępny tylko z zewnątrz) zbudowany około 1200 r.  Nysted założone w XIIIw.  Położone nad zatoką Rodsand.

Stubbekoping położone na sąsiedniej wyspie Falster. Atrakcją jest zabytkowy kościół z XIIw. 

Wyspa Mon

Kościół św. Jana z XIIw.  w Stage. Wieża zbudowana z cegieł i kredy z Mons Klint.

Wioska Roddinge położona około 10 km od Stage. Znajdują się tutaj dwa kurhany(grobowce): Kong Asgersn Hoj i Klekkende Hoj.Elmelunde Kirke. Jeden z najstarszych w Danii. Romańskie prezbiterium pochodzi z końca XI w. 

Gronsalen - megalityczny grobowiec legendarnej królowej Fane. Mons Klint. Kiedyś z urwisk wydobywano kamień budowlany. Fannefiord kirke (Fannefiord od bogini Fane pochowanej w pobliskim Gronsalen). Na drugim zdjęciu kościół w  Keldby z XIII w.

Wyspa Sjaelland( Zelandia)

Vordingborg. Początki miasta sięgają XII w. Na zdjęciu pozostałości średniowiecznej rezydencji królów duńskich. Ceglana wieża pochodzi z XIVw. Obok najciekawszy obiekt w Praesto to posiadłość Nyso z XVII w. Bywał tu Chrystian Andersen.

W Naestved są dwa duże kościoły pierwszy to Sanct Mortens Kirke( św Marcina) z XIIIw,  drugi to Sanct Peders Kirke z XIIw.Na pierwszym zdjęciu widoczny Gammel Radhus z XVw. (Stary Ratusz). W drugim budynku znajdowało się średniowieczne stowarzyszenie kupców. Jedyny zabytek tego typu w Skandynawii.

Klasztor i kościół Herlufsholm założony około 1135 r. Od XVI w. w budynkach poklasztornych jest szkoła.Po drodze jest miasteczko Faxe które słynie z browaru. Niedaleko jest Fort Stevns, główna kwatera NATO z czasów zimnej wojny. Największą atrakcją półwyspu Stevens są klify leżące niedaleko miasteczka Store Heddinge.Na zdjęciu romański kościół z XIIw. w Store Heddinge.

Koge. Na zdjęciu widoczna wieża kościoła św. Mikołaja z XIV w. Na tej ulicy są dwa domy z XVI w.(Kirkestraede numer 20 i 13).

30

Ringsted. W pobliskim lesie został zamordowany książe Jutlandii Południowej Knud  przez  syna królewskiego Magnusa. Wydarzenie to dało początek wojnie domowej. W 1169r. Knud został kanonizowany. Nad jego grobem zbudowano wspaniałą bazylikę Skt. Benedikt Kirke. Kościół był miejscem pochówku duńskich monarchów w latach 1182-1341. Od XIVw. monarchów chowano w Roskilde. Na zdjęciu pomnik Kanuda.

Kościół w Soro z XII w.(pomiędzy Ringsted a Slagelse).

Gród Wikingów w Trelleborgu ( 7km od Slagelse). Został zbudowany za panowania Haralda Sinozębnego około 980 r.

Kalundborg. W tym mieście znajduje się największy pot przeładunkowy w Danii oraz rafineria ropy naftowej.  Kościół Marii Panny pochodzi z XII w.

Niedaleko Holbaek( jest tam kościół gotycki) w Tveje znajduje się mały romański kościół z XII w. Drugi kościół jest w Tuse. Można tam zobaczyć gotyckie malowidła ścienne z XV w.Wieś Lejre (12 km od Roskilde). Jest tutaj prehistoryczne cmentarzysko z kurhanami i dolmenami.Roskilde(30 km od Kopenhagi). Pierwszy chrześcijańsk władca Danii Harald Sinozęby przeniósł tu swoją stolicę z Jelling około 980 r. Jest tutaj katedra gdzie spoczywa 39 duńskich królów i królowych w tym Harald Sinozęby. Budowę katedry zainicjował założyciel Kopenhagi biskup Absalon około 1180 r. Katedra jest czwartym z kolei kościołem w tym miejscu.

Jorgensbjerg Kirke( św Jerzego)  jeden z najstarszych w Danii. Nawa i prezbiterium pochodzi z XI w. Obok Muzeum Łodzi Wikingów.

Królewska rezydencja Frederiksborg w Hillerod. Wjeżdżając na główną ulicę pałac wyrósł przede mną. Nie spodziewałem się ,że w Danii są takie pałace.Fredensborg Slot jest ulubionym miejscem rodziny królewskie (Małgorzaty II i księcia Henryka).

Helsingor został założony w 1231r.  Leży nad Cieśniną Oresund (nazwa od  ore - grosz). Cieśnina była kontrolowana przez króla Danii Eryka Pomorskiego ,który ustanowił cło od każdego przepływającego statku. Początkowo opłatę pobierano na zamku Kronborg ( poniżej na zdjęciu). Drugi zamek ,który mnie zaskoczył w Danii.W Rungsted znajduje się dom w którym urodziła się Karen Blixten autorka powieści "Pożegnanie z Afryką".Pamiątkowe zdjęcie w centrum Kopenhagi. Założycielem miasta był biskup Absalon.Pałac Christiansborg z 1731r. Wcześniej w tym miejscu stał zamek biskupów Roskilde zbudowany w 1167r. Eryk Pomoski przejął zamek w 1416r. Tą datę przyjmuje się za datę powstania stolicy w Kopenhadze. W podziemiach możemy zobaczyć pozostałości pierwszego zamku zbudowanego przez Absalona w 1167r. Pałac jest siedzibą jednoizbowego parlamentu. Na drugim zdjęciu Pałac Rosenborg (trzeci piękny pałac na Zelandii). 


Pomnik Christiana Andersena. Pisarz zwrócony jest w kierunku ogrodom Tivoli ,które często odwiedzał.

Następnego dnia przejechałem mostem do Szwecji. Przed wyjazdem przeczytajcie przewodnik. Na Zelandii byłem kilka dni. Wszystkie noclegi spędziłem na campingach. Ceny w menu "Koszty wszystkie kraje". Pozdrawiam !.