Finlandia cz.V, 2017

 

Do Finlandi przyjechałem z północnej Norwegii. Początki państwa to tzw. krucjata fińska w 1157r. zorganizowana przez króla szwedzkiego Eryka IX. Wprowadzono wtedy chrześcijaństwo. Do XIX w. Finlandia pozostawała w zależności od Szwecji. W póżniejszych latach znalazła się w strefie wpływów Rosji uzyskując autonomię. Niepodległość Finlandia ogłosiła 6 grudnia 1917r.

Inari muzeum Samów.

Krajobraz Laponii.Ivalo ma około 3,5 tys. mieszkańców ( niedaleko Inari ).  Nie ma tu żadnych atrakcji.  


Jesień w drugiej połowie września w Sodankyla.Droga Sodankyla - Rovaniemi.Rovaniemi. W centrum jest Mc Donald (pierwszy od Trondheim). W Bodo za średni kebab zapłaciłem 100 koron norweskich( 40 zł). W Finlandi Mc Donald zestaw około 9 Euro. Kebab 6 - 7 euro. W Norwegi kupowałem łososia za około 80 - 100  koron na dwa obiady. Taki obiad kosztował mnie 20 zł/dzień. 

Wioska św. Mikołaja w Rovaniemi.Urząd pocztowy.

Linia sybolizująca koło podbiegunowe.

Z Rovanemi pojechałem do Kuusamo.  Szukałem tam skoczni ale nie znalazłem. Okazało się że skocznie są w Ruka oddalone o kilkanaście kilometrów. Ośrodek nazywa się Kuusamo - Ruka.

Kuusamo - Ruka.

Niedaleko od Kuusamo jest Park Narodowy Oulanka (jeden z najładniejszych  w Finlandii). Wejście na główny szlak Niedźwiedzi.

 

 

W Kajaani na rzece są ruiny zamku( dwumetrowe mury) zbudowanego przez Szwedów w 1604 r.

Pamiątkowe zdjęcie w Kuopio na rynku (założone w 1775r.). Z tyłu widoczny Ratusz Miejski.Nad skoczniami na wzgórzu Puijo znajduje się 75 metrowa wieża z ,której roztacza się piękna panorama pojezierza fińskiego.Pamiątkowe zdjęcie.

Klasztor Valamo( 800 lat historii). Po przegranej przez Finów wojny zimowej klasztor Valamo na jeziorze Ładoga znalazł się na terytorium ZSRR. Mnisi z klasztoru założyli nowy monaster  Valamo.

Joensuu. KIlka kilometrów od centrum jest Bunkkerimuseo. Jest w nim kawałek Linii Salpa z lat 1940 - 41. Miała ona obronić Finlandię przed atakiem Związku Radzieckiego. Ciągnęła się na długości 1200 km.

 Z Joensuu pojechałem drogą 477 do Savonlinna. Pierwszy odcinek drogi jest szutrowy.Zamek Savonlinna zbudowany przez Szwedów w 1475r. Willa Rauhalinna (16 km od Savonlinny) zbudowana w orientalnym stylu. Była prezentem oficera carskiej armii dla żony.Kerimaki( okolice Savonlinny) jest największy drewniany kościół na świecie. Po drodze jest Lappeenranta nad jeziorem Saimaa. Jest stolicą Karelii Południowej.

Lahti jest bramą do Krainy Tysiąca Jezior. Główna ulica w centrum.

Skocznie w Lahti.Parkowanie na chodniku.Hollola pełniła ważne funkcje administracyjne w XIIIw. Jest tu kościół gotycki z XVw. Jeden z największych w Finlandii.  Na pierwszym zdjęciu  jest Dwór Pyhaniemi. W latach 30 tych XX wieku  kręcono tu liczne filmy (okolice Lahtii).

Zamek z XIII w. w Hammeenlinna.W  Raumie jest kilkaset odnowionych drewianych domów. Zrobiłem kilka zdjęć sapcerując wybrukowanymi uliczkami.

W  Nousiainen jest zabytkowy kościół z 1232 r. W tym kościele pochowano pierwszego chrześcjańskiego biskupa Henryka. W 1300 r. przeniesono ciało do Turku. Turku to pierwsza stolica i najstarsze miasto w  Finlandii. Szwedzi zbudowali tu zamek i założyli pierwsze biskupstwo (sprowadzili religię chrześcijańską). Katedra w Turku z XIII w ( najstarsza część).   W Turku jest najstarszy zamek w Finlandii z 1280 r. Długo szukałem adresu hostelu. Okazało się ,że jest na statku Bore.Centrum Helsinek (pierwszy raz byłem  w 2007 r.). Z Helsinek połynąłem promem do Estonii ( około dwóch godzin).Tallin.  Początki miasta sięgają X w. Na zdjęciu ratusz z początku XV w.Pamiątkowe zdjęcie pod budynkiem parlamentu.Z drugiej strony parlamentu jest zamek.

Mury obronne.

 W Tallinie miałem kilka godzin.Dalkej pojechałem na Łotwe i następnego dnia wróciłem do domu po przejechaniu ponad 800 km. Wyjazd motorem dookoła Skandynawii trwał 36 dni. Koszty wszystkie kraje w menu.

Pozdrawiam !