Anglia cz. I, 2018

 

Do Wielkiej Brytani pojechałem na ponad miesiąc we wrześniu 2018 roku. Na zdjęciu białe klify w okolicach Dover (przeprawa promowa).

 Z Dover pojechałem do Canterbury siedziby kościoła anglikańskiego.  Była tu osada celtycka a za czasów rzymskich  był tu garnizon. W 597 r. św. Augustyn przybył z misją wprowadzenia chrześcijaństwa (był wysłannikiem papieża). Pierszy kościół powstał w 602 roku.   Wstęp do katedry kosztował 18 funtów.

Na pierwszym zdjęciu kościół św. Marcina.  Najstarszy kościół w Anglii. W 597 roku księżniczka Berta witała w nim św. Augustyna. Obok ruiny opactwa założonego w 598 r. dla pochówku pierwszego biskupa Canterbury (św. Augustyna).

Cantenbury

Mury miejskie.Saint Albans (Verulamium), rzymskie miasto załozone w 43 r. Nazwa pochodzi od żołnierza imieniem Alban ,który ukrył chrześcijańskiego duchownego w 209 r. i został za to ścięty. Został najstarszym angielskim męczennikiem. Na zdjeciu widoczna wieża kościoła, który został zbudowany na grobie świętego Albana.

Mozaika  i pozostałości murów obronnych z czasów rzymskich.

 Ruiny teatru z czasów rzymskich.

Odnowiony angielski dom.

Colchester jedno z najstarszych miast w Anglii. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z V w. p.n.e. Po podboju przez Rzymian miasto było stolicą nowej prowincji rzymskiej, którą po niedługim czasie przeniesiono do Londynu. Na zdjęciu zamek zbudowany 1076 r.Mury obronne i brama z czasów rzymskich.

Z Colchester pojechałem zobaczyć wełniane miasteczka Dedham i Lavenham . Pamiątkowe zdjęcie w Dedham.

Domy w Lavenham.

Swattesfield Campsite, wiejski camping niedaleko Bury St. Edmunds. Chyba zapłaciłem 5 funtów najtaniej podczas tego wyjazdu.Na campingu było kilka rodzin z dziećmi.

Bury St. Edmunds. W opactwie został pochowany król Anglii Edmund zabity przez Duńczyków. Na zdjęciu XII wieczna Brama Normańska i Kościół St. Mary ufundowany w 971 r. gdzie jest pochowana królowa Anglii Maria Tudor.

 Nothampton. Market Square i widoczny na nim Kościół Wszystkich Świętych.Normański XI wieczny kościół Grobu Pańskiego. Na drugim zdjęciu lokalna młodzież.

 Brixworth (9 kilometrów od Northampton). Kościół Wszystkich Świętych został zbudowany w 690 r. a w XI w. dobudowano wieżę.Althrop (okolice Northampton) dom rodzinny i grób księżnej Diany. Bilet wstępu 18 funtów.Laicaster. W czasach rzymskich była tu osada warowna.Jest tu katedra św. Marcina zbudowana w XI w oraz ruiny łaźni rzymskich.

Nottingham. Na zdjęciu wzgórze zamkowe oraz najstarsza oberża w Anglii Trip to Jerusalem założona w 1189 roku.Las Sherwood. Pamiątkowe zdjęcie pod dębem Major Oak pod którym mieściła się kwatera Robin Hooda.Lincoln. Istniała tu osada Celtycka. W czasach rzymskich nosiło nazwę Lindum Colonia i było jednym z najważnieszych miast w prowincji Brytania. W Lincoln jest najładniesza starówka w Anglii. Po lewej stronie na zdjęciu pierwszy dom to Dom Żydowski z XII w. Katedra powstała w 1092r. Rzymski łuk wjazdowy z II w. n.e.

York. Rzymianie w 71 r. n.e założyli na terenie Yorku obóz wojskowy, który z czasem stał się miastem(nosił nazwę Eboracum). Bywał w nim Hadrian i inni cesarze. Katedra zbudowana na miejscu drewnianej kaplicy w której w VII w. przyjął chrzest król Nortumbrii Edwin. Obok Canterbury najważniejsze biskupstwo w Anglii. Pamiątkowe zdjęcie na wieży kościelnej.

Na zdjęciu zamek.

Pomnik cesarza Konstantyna Wielkiego. Jego ojciec Konstancjusz I Chlorus zmarł Eboracum(York) w 306 roku.

Kolumna z czasów rzymskich. 
W Yorku jest Narodowe Muzeum Kolei.Whitby. Ruiny klasztoru założonego w 657 r. Odbył sie tu synod który zdecydował o losach chrześcijaństwa w Anglii.Durham. Poczatki miasta sięgają X w. Kilku mnichów w obawie przed najazdami Wikingów przybyło tu zbudować klasztor, żeby złożyć relikwie św. Cuthberta. W kościele pochowano także  Beda Czcigodnego (673 - 735), który spisał dzieje kościoła w Anglii. W 1066 tereny opanowali Normanowie. Zaczęli budować obecną katedrę i zamek. 

Katedra i zamek zostały zbudowane w tym samym czasie i są perłami normańskiej architektury.

Newcastle upon Tyne. Rzymianie zbudowali fort oraz most i nazwali miejscowość Pons Aelius. Granicę umocnili Murem Hadriana zbudowanym w II w. n.e.   Nazwa Pons Aelius pochodzi od imienia cesarza Publius Aelius Hadrianus. W 1080 r. w miejscu rzymskiego fortu zbudowano nowy zamek( NewCastle). Na zdjęciu centrum.

Zamek z XIV w. Jest jeszcze katedra z XV w.

Warto zauważyć ,że współczesna piłka nożna powstała w Anglii. Klub piłkarski z Newcastle został założony w 1892 r. Ma na koncie kilka tytułów mistrzów Anglii  zdobytych w pierwszej połowie XX w. W okolicy Newcastle urodził się Bobby Robson jeden z największych trenerów w historii angielskiej piłki.  Most na rzece Tyne.


Pamiątkowe zdjęcie na Murze Hadriana. Miał 2,5 metra grubośći i 4,5 metra wysokości i ciągnął się przez 117 km. Co 0,5 km zbudowano wieże strażnicze i niewielkie forty. Z Newcastle pojechałem przez Park Kielder, który lezy na granicy Anglii i Szkocji.Angielski pub na granicy.

Na granicy Anglii i Szkocji. Pozdrawiam !