Szkocja cz. II, 2018

 

Po przekroczeniu granicy zwiedziłem kilka klasztorów zbudowanych przy granicy z Anglią. Powstały one na pograniczu za panowania króla Dawida I .

Opactwo Jedburgh. z pierwszej połowy XII w. 

Opactwo Dryburgh.

Opactwo Melrose. Zostało tu złożone serca króla Szkocji  Roberta I Bruce'a.  W tym mieście powstało rugby 7 osobowe.
Kelso oddalone od Melrose o 24 km.Na pierszym zdjęciu ruiny czwartego opactwa zbudowanego z inicjatywy króla Dawida. Na drugim Zamek Floors Z XVIII w. Jest najdłużej zamieszkanym zamkiem w Szkocji.

Zwiedząc opactwa na pograniczu Szkocji przekroczyłem granicę i wjechałem do Anglii zobaczyć Island Holy (Święta Wyspa).Największą atrakcją wyspy są ruiny opactwa Lindisfarne Priory.  W 634 r. osiedlili się tutaj celtyccy mnisi. W czasach Wikingów opuścili to miejsce i założyli pierwszy klasztor w angielskim Durham.

Na wyspę można wjechać w czasie odpływu. W czasie przypływu droga jest pod wodą.

Zamek w Edynburgu. Ulica Królewska Mila prowadząca na zamek. W średniowieczu była tu niewielka osada.Pomnik polskiego żołnierza z niedźwiedziem Wojtkiem.Parkowanie z rowerami na Królewskiej Mili.Pałac w Linlithgow (okolice Edynburga). W tym pałacu w 1542 r. urodziła się Maria Stuart. Przez krótki czas była królową Francji. Jako zagorzała katoliczka zwalczała reformację. Została uwięziona i ścięta w 1587 r. Most przez Firth of Forth. Został zbudowany w 1890 r. Zalicza się do najwspanialszych zabytków epoki wiktoriańskiej na świecie.St Andrews. Na zdjęciu ruiny katedry która była największą budowlą w Szkocji. Niedaleko jest zamek św. Andrzeja ( St Andrews). W mieście znajduje się najstarszy uniwersytet w Szkocji założony około 1410 roku.St Andrews uznawane jest za ojczyznę golfa. W Szkocji jest ponad 500 pól golfowych. Najstarsze pole golfowe powtsało w XVII w. i jest w  w Musselburghu( okolice Edynburga).

Dundee. Na zdjęciu żaglowiec ,którym Robert Scott wyruszył na podbój bieguna południowego.

Z Dundee pojechałem do Parku Cairngorm.Zamek w Breamar.Wytwórnia szkockiej Whiskey Royal Lochnager.

126Zamek Urquhart nad jeziorem Loch Ness( okolice Iverness).

Culloden miIejsce bitwy z 1746 r. (Anglicy pokonali Szkotów).Camping w Thurso. Za murkiem jest alejka spacerowa.John o' Groats (róg Szkocji).

Na Orkadach objechałem  główną wyspę. W Stromness jest camping.

Osada neolityczna Skara Brae powstała około 5000 r. p.n.e.  Na zdjęciu zrekonstruowany dom.

Broch w Gurness. Pozostałości osady z epoki żelaza z kamienną wieżą obronną.

 

 

Smoo Cave.

Ullapool, miasteczko z którego odpływa prom na Hybrydy Zewnętrzne.

 Pozdrawiam !.