Irlandia Płn cz. IV, 2018

 

Do Irlandii przypłynąłem promem ze Stranraer do Belfastu. Irlandia Północna powstała w 1921 r. Na zdjęciu ratusz, z tyłu jest Donegall Square.

Pamiątkowe zdjęcie w centrum Belfastu.Idąc do Muzeum Titanica po drodze mijamy charakterystyczne dźwigi portowe.Muzeum Titanica z dokiem gdzie zbudowano Titanica. Dzielnica katolicka w Belfaście. Przywódca strajku głodowego poseł do Izby Gmin ,Bobby Sands.Katedra anglikańska św. Patryka w Armagh. Św. Patryk założył tu biskupstwo w 444 roku i zbudował pierwszy kamienny kościół  rok później.Fort Navan(gród królów) niedalego Armagh. Wzmianka o nim jest w Geografii Ptolemeusza ( greckiego uczonego). Z tego pagórka przez 1000 lat rządzili królowie Ulsteru.

Widok na katolicką dzielnicę. Wzdłuż murów miejskich organizuje się marsze Zakonu Orańskiego (część mieszkańców Irlandii Północnej popiera unię z Wielką Brytanią ). 

W Londonderry można spacerować murami miejskimi.

Katedra w Downpatrick. Obok kościoła jest grób św. Patryka.

St. Patrick"s Wells. lW tym miejscu św. Patryk sprawdzał hart ciała ducha zanurzając się w lodowatej wodzie.Ruiny cysterskiego opactwo Inch.Ceny artykuł "Koszty - wszystkie kraje". W UK najtańszy Mc Donald  średnio 5 funtów za zestaw Big Mac.

Pozdrawiam !