Poznań, Gniezno, Lednica, Giecz, Grzybowo, Biskupin, Kruszwica, Strzelno, Mogilno,Trzemeszno

 

Poznań - poczatki miasta siegaja poczatkow panstwa polskiego. Był jednym z głównych ośrodkow Plemienia Polan obok Gniezna. Najstarsza czesc miasta znajduje sie na Ostrowie Tumskim gdzie byl gród w X w. 

Pamiątkowe zdjęcie na rynku w Poznaniu w którym byłem kilka razy. Jest tam ratusz z koziołkami ,które stukaja sie głowami.

Na zdjęciu pierwszy kościół w Polsce Katedra Poznańska. Obok krypta gdzie był pochowany Bolesław Chrobry razem ze swoim ojcem Mieszkiem l. Krypta była splondrowana przes czeskiego księcia Brzetysława I w XI w. Z Gniezna zrabował relikwie św. Wojciecha. Pierwsza jednostka Kościoła w Polsce Biskupstwo Poznańskie  . Na czele stał Biskup Misyjny Jordan. 

Na Ostrowiu jest jeszcze Kościół NMP  gdzie znajdowało się palatium  zbudowane dla żony  Dobrawy. Kaplica była starsza od Katedry. Miejsce sprawowania liturgi po przyjeciu chrztu przez Mieszka.

Gniezno  - pierwsza "stolica" Polski. Dojazd regionalnym pociągiem z Poznania.

Z Gnieznem związana jest legenda o Lechu, Czechu, Rusie (poczatki państw słowiańskich w tym Polski). Kiedy Lech wedrował przez te tereny zobaczył tereny bogate w dziką zwierzynę i żyzne pola postanowił założyć obóz gniazdo i stąd nazwa Gniezno.

Na zdjęciu najważniejszy kościół w Polsce obok kościoła w Poznaniu Katedra Gnieźnieńska. Miejsce spoczynku św. Wojciecha zamordowanego w Prusach w 997 r. (pierwszy chrzescijanski patron Polski biskup Praski) oraz Dobrawy żony Mieszka I.

W 1000 roku (millenium) do Gniezna przyjechał Cesarz Niemiecki Otton III odwiedzić grób św. Wojciecha (przesłanka że był tu pochowany).

W Katedrze są też drzwi Gnieźnieńskie z XII w. pokazujace życie św. Wojciecha. Kościół stoi na wzgórzu Lecha gdzie był gród około 940 roku. Gniezno bylo grodem stołecznym obok Poznania, Lednicy i Giecza. Koronowany tu był Bolesław Chrobry. 

 Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Stacja kolejowa Lednogóra na linii Poznań - Gniezno.

Gród na wyspie. Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego główny ośrodek administracyjny i obronny w Polsce. Na wyspe kursuje mały prom.

Na terenie grodu był pałac, kaplica z basenami chrzcielnymi dlugie mosty. Jest to prawdopodobnie miejsce przyjecia chrztu przez Mieszka I w 966 roku.

Grzybowo - kolejny gród plemienia Polan w Wielkopolsce. W połowie X wieku drugi pod wzgledem obszaru po grodzie w Poznaniu. Początki grodu około 919 roku (mały gród). Jako jeden z grodów centralnych nie posiadał kamiennej architektury ani nie pojawił w źródłach pisanych. Wiele z grodu nie zostało głównie wysoki wał ziemny.

Giecz - gród został zał. około 865 roku. Uważany za gród rodowy Piastów.

Biskupin gród z okresu kultury łużyckiej budowany około 750 roku p.n.e. Zamieszkany przez około 1000 mieszkańców.

Pamiątkowe zdjęcie w Biskupinie.

Kruszwica dawna stolica Kujaw i plemienia Goplan włączonego do plemienia Polan w IX w. Stała się ważnym ośrodkiem z grodem na wyspie gdzie rezydowali królowie i książęta.  W XII wieku zbudowano romańską kolegiatę. Budowę zamku  nad jez. Gopło rozpoczeto w 1350 roku z rozkazu Kazimierza Wielkiego. Jest tam Mysia Wieża z którą związana jest legenda o Popielu którego zjadły myszy.  Popiel był legendarnym władcą Plemienia Polan lub Goplan wygnanym przez Siemowita przodka Mieszka I. 

Swój kraj zwiedziłem pierwszym motorem i pociągiem.

Kolegiata romańska w Kruszwicy z XII w.