Do Kaprun - Zell am See przyjechałem nocnym pociągiem  Warszawa - Wiedeń oraz Wiedeń - Zell am See ( narty pomiedzy 10.02 - 18.02 - 2024 , wyjazd w piątek wieczorem  żeby nie tracić czasu, przyjazd w sobotę i w niedzielę narty). Trochę daleko ale póżniej przez tydzień jeździmy na nartach w jednym miejscu  Gorszy powrót, szkoda że nie samolotem 2 godziny. Pozdrawiam !

Szczyt sezonu ( ferie dla dzieci) mocno dodatnie temperatury , dzikie tłumy z całej Europy  i super ośrodki narciarskie.  

Zdjęcie zrobione obok stacji wąskotorówki Zellermoose linia zaczyna się w pobliskim Zell am See i biegnie do Krimml (91 km). Duża atrakcja głównie latem ( biegnie pod lodowcem Kaprun w dolinie alpejskiej). Ja spałem 200 metrów od tej stacji w pensjonacie prowadzonym przez czeskie małżeństwo od kilkunastu lat.

Na zdjęciu widok na lodowiec Kaprun i szczyt Kitzsteinhorn 3029 m n.p.m ( najwyższy na zdjęciu)  oraz trasę z Maiskogel - super trasa do nauki, dostępna głównie rano z powodu dodatnich temperatur w dolinie.

Mapka przejazdu na narty do Austrii.

Z pod dworca głównego pomiędzy Zell am See a Saalbach jeździ autobus 680 ( rano i po nartach jest darmowy ze sprzetem narciarskim lub z karnetem tak mówią przepisy przewoźnika).

Zell am See Banhoff -  areitXpress - Zellermoos - Kaprun termy - Kaprun Maikogel - Kaprun starsza kolej (szybszy wyjazd na lodowiec) jeździ linia 660.

Kolejka wąskotorowa Zell am See - Krimml ( 91km) też jest darmowa do Kaprun ze sprzętem narciarskim. Ja wysiadałem na stacji Zellermoose.

Widok na lodowiec z punktu widokowego pod Kitzsteinhorn. Najlepiej wjechać bez nart.

  Po opadzie świeżego sniegu bez ratrakowania nie da się jeździć.!

Pamiątkowe zdjęcie .

 Środkowa część lodowca.

Zjazd do Alpin Center (z muldami). Na lodowcu były tłumy około 50 km tras. Za kaiserschmarrn (pociety naleśik ) zapłaciłem 14 euro bez picia. W Szczyrku za schabowego z kością z piciem około 14 euro.

 Pierwszego dnia  spadło dużo śniegu nie dało się jeździć. Pamiątkowe zdjęcie przed Alpincenter.

 Trasa z Maiskogel do Kaprun ( czarny wariant) dla mnie odcinek do nauki jazdy slalomem.

 Mapka osrodka Saalbach .

  Dolina Saalbach.

 Na dole jest Leogang.

Kolejne zdjęcie z ośrodka gdzie jest 270 km tras narciarskich.

Jeden z wyciągów.  Warunki były słabe - bardzo ciepła zima . Jednej nocy spadło z 20 cm świeżego śniegu trzeba było jeździć w muldach ze świeżego śniegu.

W Saalbach nie jest łatwo jeździć  niebieskie trasy są praktycznie czerwone. 

 Trasy do Leogangu.

Jednego dnia zjechałem do Leogangu. W dolinie było ciepło  puścił śnieg  i musiałem po drodze zdjąć narty bo nie dało się jechać w ciężkim śniegu. Następnego dnia spróbowałem ponownie udało mi się zjechac w niezłych warunkach  bezpośrednio do Leogangu.  Trasa super.

Mapka tras w Zell am See. Było ciepło snieg puscił trasy trudne, dwie lufy w centrum. Może następnym razem. Musiałem trochę się oswoić z "dużymi" Alpami. Teraz już mogę jeździć wszystkimi niebieskimi i czerwonymi trasami ( czarnymi wybranymi).

Warunki uniemożliwiające jazdę na nartach w Alpach to;  duży opad świeżego śniegu i dodatnie temperatury w dolinach.

Jezioro w centrum jak na mapce.

 Na zdjęciu kolejna stroma czerwona trasa opadająca do stacji kolej areitXpress.

Termy w Kaprun do których pojechałem w wolny dzień ( długi wyjazd to 3 dni narty, dzień wolny i 3 dni narty i powrót do domu odpocząć od nart).

 Podczas tego wyjazdu wybrałem się na wycieczkę do Salzburga miasta w którym urodził się Wolgang  Amadeusz Mozart. Widok ze wzgórza zamkowego na miasto.  Mieszka tu około 160 tys. mieszkańców

Z drugiej strony wzgórza zamkowego zaczynają się Alpy. Jest to czesciowa panorama ponieważ miałem słońce z przodu i nie dało sie zrobić ładnego zdjęcia.. Jeden z ładniejszych widoków jaki widziałem. 

Dwa domy w których mieszkał Mozart. W pierszym jest muzeum w drugim się urodził.

Po drodze wysiadłem w Bischofshofen i poszedłem zobaczyć skocznię.

Był to mój pierwszy wyjazd w Alpy w sezonie zimowym. Wczesniej byłem w czerwcu na Lodowcu Moltarell i na Hintertux w lipcu. Na tym drugim zjechałem raz i koniec było 13 stopni na Tuxer Fernerhaus i 25 w dolinie. 

Pozdrawiam  !