Grecja - Peloponez

Grecja

Po przylocie do Grecji zimą 2017r. liniami Ryanair  pojechałem metrem do hostelu przy stacji Akropol w samym centrum Aten. Wcześnie rano odnalazłem  dworzec autobusowy KTEL KIFISOU. Z tego dworca odjeżdzają autobusy na Peloponez. Widziałem też biura linii na Wyspę Zakhyntos. Grecja jest tańsza od większości krajów Europy Zachodniej. Bilet na metro 1,4 euro(przesiadkowy 90 minut). Wycieczka trwała 8 dni.

 MapaPeloponezu. Najpierw pojechałem do Sparty. Bilet kosztował  ponad 16 euro. Ceny się zmieniają więc ich nie zapisuje. Zobacz w menu artykuł "Koszty wszystkie kraje". 

Główna ulica Sparty.

Pomnik Spartańskiego żołnierza. Sparta istniała już w okresie mykeńskim (1600 - 1150 w p.n.e. najstarszy okres Grecji kontynentalnej).

Sparta była miastem państwem (polis). W VIII - VII w. była znaczącą potegą militarną. Założyła Związek Peloponeski(550 r p.n.e. skupiający wiele miast - państw w południowej Grecji). 

Podczas wojen perskich(V w p.n.e.) była w sojuszu z Atenami.

W tym samym wieku doszło do konfliktu (Wojna Peloponeska) pomiędzy Atenami i Spartą. Wygrała Sparta i dominowała w Grecji.

W 371 r p.n.e. Sparta utraciła hegemonię na rzecz Teb. Miasto leży w zielonej dolinie. Otaczają ją szczyty sięgające 2500 m n.p.m. 

Droga na terenie muzeum. W tym miejscu był teatr. Podczas zwiedzania takich miejsc trzeba użyć trochę wyobraźni . Najlepiej znaleźć jakieś rysunki ,które są rekonstrukcją takich miejsc.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Mistra to wielka twierdza której początki sięgają XIII w n.e. Na dole widoczna Sparta która leży około 5 kilometrów od Mistry.  Większość zabytków w Grecji w okresie zimowym możemy zwiedzać do godziny 15 tej.

Ze Sparty pojechałem do Olimpii. Przesiadka w Trypolis.  Olimpia była centrum kultu Zeusa ( Olimp siedziba Zeusa). W starożytnośco odbywały się tu igrzyska przez  1000 lat ( 776 r p.n.e - 393 r n.e.). Igrzyska trwały 5 dni. Konkurencję starożytnych igrzysk : biegi krótkodystansowe (najważniejsze), rzut dyskiem i oszczepem, zapasy, boks oraz wyścigi rydwanów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Świątynia Filipa II Macedońskiego(otoczona kolumnadą 18 kolumn jońskich). Był ojcem twórcy Imperium Macedońskiego  Aleksandra Wielkiego (ur. 356 r p.n.e).

Świątynia Hery (VI w p.n.e.). W tym miejscu zapalany jest ogień olimpijski.

                                       Stadion olimpijski. Długość bieżni 192,27 m. 

                                     W tym miejscu stał dom gościnny. 

Z Olimpii pojechałem przez Patras i Korynt do Nafplion. Pomiędzy Tripolis i Nafplion jest tylko jedno połączenie.

Na zdjęciu twierdza Palamidi z XVIIw. w Nafplion. Miasto było pierwszą stolicą nowożytnej Grecji w latach 1823 - 1834 r. Ateny liczyły wtedy 6 tys. mieszkańców.

W 1828r. zamordowano tu pierwszego premiera Grecji J. Kapodistriasa. Początki miasta sięgają XII w p.n.e.                              

Poniżej teatr w Epidauros.  Istniało tu pomiędzy VI w p.n.e - IV w n.e. sanktuarium Asklepiosa( w mitologii greckiej bóg sztuki lekarskiej).                          

Stadion  z bieżnią o długości 181 m. Jest też abaton - sypialnia dla pacjentów oczekujących uzdrowienia podczas snu oraz kilka innych miejsc.

Poniżej Mykeny ( blisko Nafplio) . Według mitologii miasto założył Perseusz. Miasto było zamieszkane przez Achajów. Około 1100 r p.n.e. cytadela została zdobyta przez Dorów. Jednym z królów był Agamemnon zdobywa Troi.

Jedna z bram prowadzących do Myken.

 

Widok z Twierdzy Mykeny.

Z Myken przyjechałem do Aten. Po drodze jest Korynt do którego wybiorę się w przyszłości. Kanał Koryncki widziałem z autobusu . Moje zdjęcie pod parlamentem (stacja Syntagma).

Główna uliczka pod Akropolem. Centrum Aten. "Za rogiem" jest hostel. Idealana lokalizacja. Mały kebab z frytkami ( souvlaki) kosztuje tylko 2,2 euro. Grecja jest tańszym krajem niż Francja czy Wielka Brytania. 

Kilkaset metrów od stacji Akropoli jest uliczka z bieżnią. Pozostałość po Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 r.

Początki Aten sięgają połowy II tysiąclecia gdzie na wzgórzu Akropolis była warownia mykeńska. W starożytności Ateny były państwem - miastem ustrojem demokracji bezpośredniej. Liczyły około 100 tys. mieszkańców.

Znani ludzie tamtego okresu to: Sokrates, Platon, Arystoteles.

Partenon  poświęcony Atenie. Zbudowano w latach 447 - 432 w p.n.e.  Atena była boginią mądrości. Opiekunka Aten i Sparty. Jest jedną z dwunastu głównych bogów olimpijskich.

Odeon zbudowany w czasach Imperium Rzymskiego. Zaprojektował go Herod Attyk.

Swiątynia Hefajstosa. Zdjęcie zrobione z Akropolu. Zbudowana w porządku doryckim w latach 445 - 425 p.n.e. Znajduje się ona na terenie Agory (centrum miasta) 

Agora dzieli się na Grecką i Rzymską. Część budowli wzniesiono w czasach Starożytnej Grecji a część w czasach Imperium Rzymskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Schodąc z Akropolu w kierunku Świątyni Hefajstosa  przechodzimy obok ruin Teatru Dionizosa ,który  był wzorem do budowy innych teatrów. Swoje sztuki wystawiali w nim : Ajschylos, Sofokles, Euripides. Ruiny zostały odnalezione w 1765 r.

Podział na rodzaje literackie wywodzi się ze Starożytnej Grecji.

Rodzaje literackie:

- dramat - tragedia, komedia,

- epika(Homer) - powieść, opowiadanie, epos, baśń, mit,legenda, 

- liryka - hymn, oda, pieśń, psalm. Liryka nazwa od instrumentu - lira.

Wielkie Dionizje - święto obchodzone w Atenach poświęcone Dionizosowi bogowi płodności i wina.Podczas święta wystawiano: komedie polityczne i tragedie. Zwycięscami Dionizji byli: Ajschylos, Sofokles, Euripides.

Pozostałości po Bibliotece Hadriana. Została zbudowana z jego inicjatywy. Hadrian był cesarzem Rzymskim panował w II w n.e.

 Olbrzymie kolumny, pozostałości po świątyni Zeusa. 

                    Stadion na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie w 1896 r. w Atenach.

Muzeum w Tebach. W mitologii założone przez Kadmosa. W mieście tym mieli się urodzić: Dionizos i Herakles. Królem Teb był Edypt. Miało to miejsce w XIII w p.n.e. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pojechałem też na jednodniową wycieczkę do Delf. Trasa Ateny - Teby i Teby - Delfy. Autobusy jeżdżą z drugiego dworca niż do Sparty. Delfy istniały w Epoce Mykeńskiej.  Wszystkie greckie polis chciały tu mieć swoje światynie. Była to święta ziemia boga Apollo.

Ruiny świątynii. Była tu wyrocznia. Pytia - kapłanka piła wodę z źródła Kassotis i wpadała w trans. Kapłani odczytywali z ust kapłanki odpowiedź.

Na zdjęciu ruiny świątyni Apollina wzniesionej około 600 r p.n.e.

Amfiteatr w Delfach. Skarbiec Ateńczyków. Budowla wzniesiona wyraz podziękowania za zwycięstwo nad Persami pod Maratonem w 490 r p.n.e. Jest zrekonstruowana ma formę niewielkiej świątyni doryckiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To już koniec mojej 8 dniowej wycieczki do Grecji. Pozdrawiam !.