Grecja - Peloponez

 

Po przylocie do Grecji zimą 2017r. liniami Ryanair  pojechałem metrem do hostelu przy stacji Akropol w samym centrum Aten. Wcześnie rano odnalazłem  dworzec autobusowy KTEL KIFISOU. Z tego dworca odjeżdzają autobusy na Peloponez. Grecja jest tańsza od większości krajów Europy Zachodniej. Bilet na metro 1,4 euro(przesiadkowy 90 minut). Wycieczka trwała 8 dni.

MapaPeloponezu. Najpierw pojechałem do Sparty. Bilet kosztował  ponad 16 euro. Ceny się zmieniają więc ich nie zapisuje. Zobacz w menu artykuł "Koszty wszystkie kraje".

 Sparta była miastem państwem (polis). Podczas wojen perskich(V w p.n.e.) była w sojuszu z Atenami. W tym samym wieku doszło do konfliktu (Wojna Peloponeska) pomiędzy Atenami i Spartą. Wygrała Sparta i dominowała w Grecji.

W 371 r p.n.e. Sparta utraciła hegemonię na rzecz Teb. Miasto leży w zielonej dolinie. Otaczają ją szczyty sięgające 2500 m n.p.m. 

Pomnik Spartańskiego żołnierza. Ruiny dawnej Sparty. W tym miejscu był teatr. Podczas zwiedzania takich miejsc trzeba użyć trochę wyobraźni . Najlepiej znaleźć jakieś rysunki ,które są rekonstrukcją takich miejsc.

Mistra to wielka twierdza której początki sięgają XIII w n.e. Na dole widoczna Sparta która leży około 5 kilometrów od Mistry.  Większość zabytków w Grecji w okresie zimowym możemy zwiedzać do godziny 15 tej.

Ze Sparty pojechałem do Olimpii. Przesiadka w Trypolis.  Olimpia była centrum kultu Zeusa ( Olimp siedziba Zeusa). W starożytnośco odbywały się tu igrzyska przez  1000 lat ( 776 r p.n.e - 393 r n.e.). Igrzyska trwały 5 dni. Konkurencję starożytnych igrzysk : biegi krótkodystansowe (najważniejsze), rzut dyskiem i oszczepem, zapasy, boks oraz wyścigi rydwanów.

Świątynia Hery (VI w p.n.e.). W tym miejscu zapalany jest ogień olimpijski. Pamiątkowe zdjęcie.

Stadion olimpijski. Długość bieżni 192,27 m. Z Olimpii pojechałem przez Patras i Korynt do Nafplion ( pomiędzy Tripolis i Nafplion było tylko jedno połączenie).

Miasto było pierwszą stolicą nowożytnej Grecji w latach 1823 - 1834 r.  Ateny liczyły wtedy 6 tys. mieszkańców. W 1828r. zamordowano tu pierwszego premiera Grecji J. Kapodistriasa. Początki miasta sięgają XII w p.n.e.                              

Poniżej teatr w Epidauros.  Istniało tu pomiędzy VI w p.n.e - IV w n.e. sanktuarium Asklepiosa( w mitologii greckiej bóg sztuki lekarskiej).          Stadion  z bieżnią o długości 181 m. 

Panorama z  twierdzy Mykeny ( blisko Nafplio) . Według mitologii miasto założył Perseusz. Miasto było zamieszkane przez Achajów. Około 1100 r p.n.e. cytadela została zdobyta przez Dorów. Jednym z królów był Agamemnon zdobywa Troi. Z Myken przyjechałem do Aten. Po drodze jest Korynt do którego wybiorę się w przyszłości. Kanał Koryncki widziałem z autobusu .

Początki Aten sięgają połowy II tysiąclecia gdzie na wzgórzu Akropolis była warownia mykeńska. W starożytności Ateny były państwem - miastem ustrojem demokracji bezpośredniej. Liczyły około 100 tys. mieszkańców.

Moje zdjęcie pod parlamentem (stacja Syntagma).

Partenon  poświęcony Atenie. Zbudowano w latach 447 - 432 w p.n.e.  Atena była boginią mądrości. Opiekunka Aten i Sparty. Jest jedną z dwunastu głównych bogów olimpijskich.

Główna uliczka pod Akropolem. Centrum Aten. "Za rogiem" jest hostel. Idealana lokalizacja. Mały kebab z frytkami ( souvlaki) kosztuje tylko 2,2 euro. Grecja jest tańszym krajem niż Francja czy Wielka Brytania. 

Agora dzieli się na Grecką i Rzymską. Część budowli wzniesiono w czasach Starożytnej Grecji a część w czasach Imperium Rzymskiego.

Największe atrakcje sprawdźcie w przewodniku przed przyjazdem do Aten.

Stadion na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie w 1896 r. w Atenach.Kilkaset metrów od stacji Akropoli jest uliczka z bieżnią. Pozostałość po Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 r.Muzeum w Tebach. W mitologii założone przez Kadmosa. W mieście tym mieli się urodzić: Dionizos i Herakles. Królem Teb był Edypt. Miało to miejsce w XIII w p.n.e. 

Pojechałem też na jednodniową wycieczkę do Delf (trasa Ateny - Teby i Teby - Delfy). Autobusy jeżdżą z drugiego dworca niż do Sparty. Delfy istniały w Epoce Mykeńskiej.  Wszystkie greckie polis chciały tu mieć swoje światynie. Była to święta ziemia boga Apollo.

Była tu wyrocznia. Pytia - kapłanka piła wodę z źródła Kassotis i wpadała w trans. Kapłani odczytywali z ust kapłanki odpowiedź.

Na zdjęciu ruiny świątyni Apollina wzniesionej około 600 r p.n.e.Amfiteatr w Delfach i Skarbiec Ateńczyków. Budowla wzniesiona wyraz podziękowania za zwycięstwo nad Persami pod Maratonem w 490 r p.n.e. Jest zrekonstruowana ma formę niewielkiej świątyni doryckiej.

 

 

To już koniec mojej 8 dniowej wycieczki do Grecji. Pozdrawiam !.