Egipt

Do Egiptu poleciałem we wrześniu 2008r. Spędziłem tam miesiąc z czego 20 dni nad Morzem Czerwonym w Hurgadzie i Sharh El Sheikh. Egipt to najstarsze państwo świata. Początki sięgają około 3100 p.n.e. wtedy to  nastąpiło zjednoczenie Górnego i Dolnego Egiptu przez Narmera. Dał on początek I Dynastii ze stolicą w Memfis (obok Kairu).
 
Pierwszego dnia zwiedziłem Muzeum Kairskie i Gize.  Piramidy w Gizie zostały zbudowane przez władców z okresu Starego Państwa III - VI dynastii. Piramida Cheopsa(IV dynastia) zbudowana około 2650 r p.n.e  oraz Sfinks zbudowana około 2532 r. p.n.e  

Moja trasa : Kair - Luksor - Hurgada - Sharm el Sheikh.

Do Luksoru pojechałem nocnym pociągiem z Kairu. Świątynia Hatszepsut(faraon z XVIII dynasti z okresu Nowego Państwa, panowała około 1500 lat p.n.e). Najlepiej wykupić sobie w hoteliku transport(około 15 USD) na drugi brzeg.Dolina Królów (leży na pustynii). Była miejscem spoczynku królów z XVIII - XX dynastii. Odkryto tylko jeden nie splądrowany grobowiec Tutanchamona. Temperatura na słońcu dochodzi do 50 C.

Karnak niedaleko Luksoru. Znajduje się tu Świątynia Amona ,który był bogiem płodności i urodzaju. Świątynia powstała w okresie Nowego Państwa. 

Na miejscu można wykupić rejs po Nilu. Ceny w Luksorze były bardzo niskie. Za pokój z wiatrakiem zapłaciłem chyba z 25 funtów . Falafel kosztował 1,5 funta. Kurs wtedy był 5 funtów za USD.

Hurghada do której przyjechałem autobusem z Luksoru. W tym mieście zatrzymałem się na 11 dni. Noclegi wykupiłem  w  tańszym hotelu Triton Empire. 

Podczas pobytu próbowałem nauczyć się nurkować. Zrezygnowałem w czasie kursu. Samo wskoczenie do wody z butlą i balastem było dla mnie dużym przeżyciem. Wystarczy mi snoorkeling czy plażowanie. Z tyłu rafa kolarowa.

Po 11 dniowym pobycie w Hurgadzie popłynąłem statkiem do Sharm el Sheikh. Aktualne ceny można sprawdzić w internecie. Nama Bay . Kawałek płatnej plaży ( leżak 20 - 25 funtów egipskich) . Inne należą do hoteli.

 Stara dzielnica Sharm oddalona kilka kilometrów od Nama Bay. Tam była darmowa hotelowa plaża. Woda 28- 29 stopni. Inna płatna plaża położona na klifie. Temperatura ponad 40 C. Do wody prowadzą schody.  Woda głęboka na około 20 metrów. Pod wodą koralowce. Wstęp z leżakiem 25 funtów.

Góra Synaj o wschodzie słońca(wycieczka jednodniowa). Mojżeszowi ukazał się anioł i nakazał mu wyprowadzić Izraelitów z Egiptu. Sakkara(okolice Kairu). Pochowani tu są pierwsi królowie Egiptu. Być może tu znajduje się grobowiec Narmera ,który zjednoczył Egipt (dał początek I Dynastii). Pamiątkowe zdjęcie na tle piramidy Dżesera zbudowanej około 2650 r p.n.e.

 

Memfis, pierwszej stolicy Egiptu.  Według Herodota ( historyk grecki zył w V w. p.n.e) miasto zostało założone przez Menesa (Narmera - pierwszy król Egiptu). Miał zbudować tamę żeby chronić miasto przed powodziami. W Memfis znajdują się też posągi Ramzesa ( XIX Dynastia). Zostały znaleziony w mule. Był jednym z najwybitniejszych władców z okresu Nowego Państwa. 

To już koniec moich wakacji w Egipcie.

Pozdrawiam !