Dania cz. III, 2022

Pierwszy raz w Danii byłem w 2017 roku. Jechałem wtedy do Skandynawii. Udało mi się wtedy objechać Wyspę Zelandię  Lolland i zobaczyć stolicę. Teraz jechałem na Islandię i udało mi się zobaczyć Fionię i  Jutlandię. Przejechałem dwoma wielkimi mostami Oresund do Kopenhagi i nad Wielkim Bełtem.

Katedra w Aarhus ( drugie miasto w Danii 290 tys mieszkańców).

 Skansen  Den Gamble By w Aarhus. 

Uliczka Mollestien.

 Marselisborg - letnia rezydencja królów Danii Na Jutlandii. Jest własnością każdego panującego monarchy.

 Widoczne kopuły to las deszczowy w Randers. Rano było zamknięte a mi nie chciało się czekać. Lasy deszczowe widziałem w Azji.

 Następnym miastem było Hobro gdzie jest wioska wikingów Fyrkat. Miejsce po grodzie wikingów. Pozostał wał ziemny. (w Polsce  wał ziemny pozostał  m.in. w  grodzie na Lednicy , Gieczu czy Grzybowie w Wielkopolsce.

 Aalborg - czwarte miasto w Danii pod względem ludzności ( 120 tys. mieszkańców). Na zdjeciu zamek i nabrzeże przy którym cumują statki. Pospacerowałem po centrum i pojechałem dalej.

 Uliczka w Aalborgu.

 Aalborg centrum.

 

 Kilka kilometrów za miastem jest cmentarz Wikingów Lindholm Hoje.

Nocleg na campingu. Następnego dnia rano pojechałem na przeprawę promową na Islandię do Hirtshals. W krajach bogatych jest duzo campingów. Wystarczy powiększyć mapę google na dany obszar i wpisać "camping" i naciśnąć szukaj.

Namiot niemiecki 2 osobowy. Szybkie stawianie tylko jeden pałąk i szpilki. Pozdrawiam !

Z kolej w drodze powrotnej pojechałem nad morzem przez Nationalpark Thy. Wydmy podobne do tych w Polsce.

 

Park Narodowy Thy nad morzem. 

Dalej pojechałem do przeprawy promowej do Thyboron. Na prom trzeba było poczekać.

Domy kryte strzechą przy drodze.

Zajrzałem też do Legolandu w Billund.

  Z Legolandu pojechałem do Odense. Po drodze noc spędziłem na campingu. 

Odense i pomnik Jana Christiana Andersena, który urodził się w tym mieście. W tle wieża katedry św Kanuta nazwana na cześć króla Danii zamordowanego w Odense w 1086 r. i kanonizowanego. W katedrze są pochowani królowie Danii i sam Kanut.

Odense jest trzecim miastem pod względem liczby mieszkańców w Danii. Urodzili się tu aktorzy z filmu " Gang Olsena" m.in:  - Ove Sprogøe Petersen w filmie Olsen i Morten Grunwald ( Benny nie Kielt).

Na pierwszym zdjęciu pamiątkowe selfie pod domem w którym mieszkał Jan Christian Andersen a na drugim dom w którym się urodzil.

 Domy w Odense.

 Zamek Egeskov zbudowany w XVI w. ( jeden z najlepiej zachowanych zamków renesansowych na wodzie).

Starczyło mi jeszcze czasu żeby zajechać do miasteczka Nyborg gdzie jest zamek . Na zamku w 1282 r. król Eryk Klipping podpisał dokument danehoffet zwany pierwszą duńską konstytucją. Na zamku dochodziło do spotkań króla w możnymi ( tzw. danehoffer) gdzie decydowano o polityce kraju.

 Na pierszym zdjęciu ratusz miejski. Na drugim zamek z XII w.

Dalej pojechałem przez dwa wielkie mosty Wielki Bełt i Oresund do Ystad na prom do Świnoujścia i dalej do domu do Otwocka pod Warszawą. Na zdjęciu pierwszy moj motor o mniejszej pojemności Honda 250 CBR w Ystad. Pozdrawiam !