Niemcy cz.I, 2016

 
Po powrocie z Filipin w marcu 2014r. kupiłem motor Honda 250 CBR. Pierwsza rejestracja 2012r. Przebieg 6700 km.

W roku 2016 we wrześniu wybrałem się nim na 37 dniowe wakacje do Niemiec, Francji, Szwajcarii. Wszystkie noclegi spędziłem na campingach. Noclegi średnio od 8,5 - 15 Euro.

Historia Niemiec sięga starożytności. Pierwsze plemiona to Celtowie i Bałtowie. W tamtych czasach plemiona germańskie zostały podbite przez Cesarstwo Rzymskie. Utworzono wtedy dwie prowincje rzymskie o nazwie Germania. Po upadku Cesarstwa  powstało Państwo Franków a po jego rozpadzie powstały dwa państwa Francja i Niemcy.

Zamek Chemnitz Burg Rabenstein( za Dreznem). Blisko zamku jest camping. Nocleg tyle co za hostel w Polsce( 40 - 50 zł).

Bamberg

Ratusz( Rathaus).

Katedra w Bambergu. Początki sięgają XI w. Budowę ukończono w XIIIw. W środku jest rzeźba "Jeździec z Bambergu". Propagowana w czasach Nazistów jako idealny Niemiec. W kościel jest też ołtarz Wita Stwosza. 

Parking pod blokiem. W Niemczech za parkowanie motoru nie trzeba  płacić. Można parkować na chodnikach(pod oknem) lub  z rowerami. Podobnie w Szwajcarii i Francji.

Wurzburg. W tle widoczna fasada romańskiej Katedry St Kilian. W mieście tym są jeszcze dwa kościoły. Pierwszy ma barokową fasadę  i pochodzi z XIw. Przed kościołem był tu grób irlandzkiego misjonarza zabitego z rozkazu księżnej w 689 r. Drugi to  kościół Marienkirche - rotunda  z VIIIw. Z Wurzburgu pojechałem autostradą do Franfurtu nad Menem.

Franfurt nad Menem

Historia Franfurtu sięga czasów rzymskich. Niedaleko rynku jest katedra (Kaiserdom),miejsce koronacji cesarzy niemiekich.We Franfurcie znajduje się  kościół 5 nawowy Leonardskirche( był zamknięty) oraz dom Goethego( jeden z największych niemieckich pisarzy). Urodził się w 1749r. we Franfurcie. 

Moguncja (Mainz)

W I w. p.n.e Rzymianie założyli tu obóz Moguntiacum. Na zdjęciu widoczna romańska katedra. Arcybiskupi koronowali tu cesarzy niemieckich. Na drugim zdjęciu jest Mnich Bonifacy. W  746 r. Bonifacy (odpowiednik polskiego św. Wojciecha) założył tu pierwsze arcybiskupstwo. Był jednym z najważniejszych reformatorów w północno - zachodniej części Państwa Franków. Państwo to powstało po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Traktat z Verdun z 843r. o podziale Państwa Franków na 3 części był początkiem powstania Niemiec i Francji. Ostatnim królem był Karol Wielki. 

W Moguncji urodził  wielki Niemiec Jan Gutenberg. W 1448r. założył tu pierwszą drukarnię. Na zdjęciu muzeum Gutenberga na rynku.  Na zdjęciu starożytny łuk z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Jest też kolumna Jupitera z I w. n.e. Najcenniejsza w Niemczech. Nie udało mi się jej zobaczyć bo sala w muzeum była zamknięta z powodu regionalnego posiedzenia. Przez Moguncję przepływa Ren.

Lorsch, dawne opactwo benedyktyńskie założone w 764r.(zob.na mapce wyżej). Tornhalle, brama z 790r. Jest przykładem stylu karolińskiego. Sztuka ta rozwijała się na terenie Państwa Franków za panowania Karola Wielkiego w drugiej poł. VIII - IX. Jest to sztuka przedromańska. Inne style przedromańskie  to np. styl starożytnej Grecji i Rzymu (najstarsze w Europie). 

Bingen założone przez Rzymian.    Z tej miejscowości pochodziła Hildegarda z Bingen(święta Kościoła Katolickiego). 

Bacharach.

Oberwesel celtycka osada podbita przez Rzymian. Z zamku roztacza się widok na płynący Ren.  W miasteczku znajduje się 16 wież. Mury obronne mają około 3km długości. 

Boppard

Wieże Binger to pozostałości po czasach Cesarstwa Rzymskiego. Jest też kościół późnoromański z XIIw. W  miejscu kościoła w starożytności były  łaźnie rzymskie (baseny).

Z Boppard wróciłem się kilkanaście kilometrów do St. Goar gdzie można za kilka euro przeprawić się na drugą stronę Renu, żeby zobaczyć słynną skałę Loreley.

Dojazd łatwy jak jesteś zmotoryzowany.  Kilka kilometrów od przeprawy promowej jest punkt widokowy "Skała Loreley. Z tym miejscem związana jest legenda. Nimfa czesała na niej włosy i wabiła żeglarzy. Dalej pojechałem do Koblencji po tej stronie Renu. Po drodze są jeszcze miejscowości: St Goarshausen(zamek), Braubach(zamek) .

Koblencja

Róg Niemiec(Deutsches Eck) gdzie wpływa Mosela do Renu. W 10 r. p.n.e powstał tu obóz rzymski. Oprócz Koblencji byłem jeszcze w Maria Lach i w winnicach nad rzeką Ahr( Ahrweiler i Bad Neuenahr). Statki pływające po Renie ceny nie są wysokie.

Bazylika St. Kastor.(XIIw.) W bazylice odbyły się 842 r. negocjacje pomiędzy synami Ludwika Pobożnego o podziale Państwa Franków na 3 części. Inne kościoły to: Florinskirche z XII w. powstał na miejscu rzymskiej wieży strażniczej oraz  Liebfrauenkirche (NMP) kościół romański zbudowany 1180-1250 i przebudowany w XV w. 

Zdjęcie zrobione na campingu w Koblencji. 

Maria Lach – opactwo benedyktyńskie z XIw.( kościół romański).  Niedaleko jest  uzdrowisko Bad Neuneahr(bywał w nim Karol Marks). 

Bad Neuenahr-Ahrweiler. Mury obronne XIII-XV w, cztery bramy, kościół gotycki z XIII w. 

Droga przez winnice pomiędzy Altenahr i Bad Neuenahr-Ahrweiler.

 Za Konstantyna Wielkiego dokonano podziału Cesarstwa Rzymskiego na cztery prefektury – Wschód (Konstantynopol), Iliria, Italia (Mediolan) oraz Galia (Trewir).  W V wieku miasto było kolejno zdobywane przez Franków , a potem przez Hunów pod wodzą Attyli (451),  w 475r. powtórnie znalazło się w posiadaniu Franków. 

Katedra Świętego Piotra w Trewirze – najstarszy kościół biskupi w Niemczech. Katedra została wzniesiona z polecenia cesarza Konstantyna, który z okazji jubileuszu 20-lecia swoich rządów (ok. 326 n.e) podjął decyzję o budowie czterech wielkich świątyń: Bazyliki św. Piotra w Rzymie, Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie, kościoła Narodzenia Chrystusa w Betlejem oraz Katedry w Trewirze.  

Dawna sala tronowa cesarza Konstantyna I zbudowana w IVw. Wnętrze sali zdobiły marmury, mozaiki i liczne rzeźby. Podłogi i ściany  były ogrzewane powietrzem podgrzewanym przez pięć pieców umieszczonych pod podwójną podłogą. Pozostałości po łaźniach rzymskich (basenach). 
Amfiteatr rzymski w Trewirze – amfiteatr zbudowany na przedmieściach Trewiru około roku 100, mógł pomieścić 20.000 widzów. Most w Trewirze. Zbudowany 144-154 r. n.e.

                                                                                                                                                               Porta Nigra(brama) - fragment fortyfikacji miejskich z czasów rzymskich.

Wormacja

Wormacja(niem. Worms) - osada celtycka podbita przez Rzymian w 14r. p.n.e. W V w. podbita przez Hunów. W najstarszym niemieckim utworze literackim "Pieśni o Nibelungach" jeden z epizodów rozgrywa się  w tym mieście. W Wormacji przebywali Karol Wielki i Fryderyk I Barbarossa. Odbywały się posiedzenia niemieckiej Rzeszy. W 1521r. M. Luter został skazany na wygnanie. 

Katedra św. Piotra. Pierwszy kościół około 600r., potem późnoromański XI i XIIw. Inne kościoły: Magnuskirche – pierwszy kościół został zbudowany w epoce karolińskiej VIII-IXw.,drugi Pauluskirche (kościół św. Pawła) wzniesiony w 1016r. Pierwsza w tym miejscu była rzymska forteca(mury i wieża romańskie) trzeci to  Martinskirche ( św. Marcina) to romańska kolegiata z XIIw.

Spira

W Spirze jest  największy kościół romański na świecie w całości (Cluny we Francji jest ruiną). Długość 134 m. Początki tego miasta sięgają czasów rzymskich. Partnerem jest Gniezno. W 1529r. podcas obradu parlamentu Rzeszy został wystosowany protest luteranów do cesarza Karola V . Wydarzenie to zapoczątkowało schizmę w kościele do dziś używa się terminu protestantyzm ( nie zniszczona podczas II wojny światowej). Krypta – najpiękniejsza na świecie. W krypcie są grobowce członków Dynastii Salickiej  m.in. Rudolfa I ,który  zapoczątkował dynastię Habsburgów.

Baden – uzdrowisko od czasów rzymskich. 

Fryburg - zanim przyjechałem do tego miasta odwiedziłem dwa miasta francuskie: Strasburg i Colmar. Z tego regionu pochodzi bajka o Jasiu i Małgosi. 

Swarcwald.

A to Hexenlochmuehle dom z wodnym kołem.

Triberg, główna miejscowość turystyczna w Swarcwaldzie. Blisko centrum jest wodospad.

 Region ten słynie z zegarków z kukułką. Na zdjeciu sklep z zegarami.

Schonach jest największy zegar z kukułką  na świecie.

Skocznia w Titisee Neustadt. Na drugim zdjęcie na campingu w Titisee.

Dale pojechałem do Szwajcarii i Francji. W drodze powrotnej ponownie wjechałem do Niemiec. Tuż przy granicy ze Szwajcarią(Schaffhausen) są Wodospady na Renie.Mapa Jeziora Bodeńskiego.

Konstancja. W mieście tym został spalony Jan Hus w 1414r.

Na drugim zdjęciu prom przez Jezioro Bodeńskie. Meersburg – najładniejsze miasto (Steigstrasse –  mur pruski).

Dalej pojechałem do Monachium po drodze zwiedziłem Lichtenstein oraz kawałek Tyrolu z trasą Silvretta. 

Ja byłem na tradycyjny Oktoberfescie z orkiestrą. Wstęp 2 euro. Pozostałe namioty są bezpłatne. Lubię folklor wię czułem się tam jak na Podhalu. Piwo, kufel 1 l - 10 euro. Kurczak też około 10 euro. Piwo jedno z najlepszych na świecie. Sukienka na Oktoberfest kosztowała chyba około 80 euro. Dla chlopaka strój był tańszy około 30 euro bez butów, skarpet i kapelusza.

Ratusz w Monachium.

Stary stadion w Monachium.

Camping w Monachium.Obóz w Dachau (1933 - 45). Dalej pojechałem Trasą Romantyczną( najładniejszym odcinkiem). Na zdjęciu Augsburg. Został założony w 15 r p.n.e. Miasto liczy 261 tys. mieszkańców. W mieście jest katedra gotycka z romańskimi elementami z XIIw. W katedrze są romańskie drzwi z brązu.  W Polsce podobne są w Gnieźnie i w Płocku.

Donauworth. Bardzo ładne miasteczko. Zatrzymałem się na kilkanaście minut i pojechałem dalej.Dalej był bardzo duży zamek Harburg.Dinkelsbuhl. Miasto jak z obrazka. Dla mnie najładniejsza miejscowość na Trasie Romantycznej.          Rothenburg o.d.T. - główne miasteczko. Najbardziej znane. Z miastem wiąże się legenda że Podczas Wojny 30 letniej  burmistrz musiał wypić  3 litrowy kufel wina za jednym razem żeby ocalić miasto przez zniszczeniem(Ratsherrntrinksstube – Tawerna Rajców).Ostatnim miastem podczas tych wakacji była Norymberga. Znana głównie z procesu Nazistów po zakończeniu II wojny św. Zamek w Norymberdze. Stare miasto zostało zniszczone podczas nalotów brytyjsko - amerykańskich w 1945r.

Z Norymbergi wróciłem do Otwocka k/ Warszawy zatrzymując się jeszcze w Legnicy i Wrocławiu.

Pozdrawiam !