Norwegia cz.IV, 2017
Trondheim założone w 997r. Dawna stolica Norwegii. Zabytkowe magazyny nad rzeką Nidelva.
Katedra Nidaros Domkirke z XI w. Według legendy pod ołtarzem znajduje się grób króla Olafa II ur. w 995r. Zaprowadził w Norwegii chrześcijaństwo. Jest świętym Kościoła Katolickiego (obok jest Pałac Arcybiskupi z XII w. Jeden z najstraszych świekich budynków w Skandynawii). Na drugim zdjęciu Fort Kristiansten z 1681r.
Stiklestad (kilka kilometrów od Trondheim). Miejsce bitwy z 1030 r. pomiędzy wojskami Olafa II i króla Danii i Anglii Kanutem I Wielkim( syn Świętosławy córki Mieszka I i siostry rodzonej Bolesława Chrobrego). Jest uznawana za koniec epoki Wikingów w Norwegii.
Z Trondheim pojechałem do Bodo nad samym morzem(droga 17). Trasa liczy 700 km.
Droga 17 zaczyna się w Steinkjer. Norweskie domy w Namsos. Na wszystkich przeprawach jest rozkład jazdy. Ceny za motocykl nie były wysokie.
Przeprawa promowa Forvik - Tjotta prom zatrzymuje się na żądanie na wyspie Tro gdzie jest ryt skalny przedstawiający narciarza symbol Olimpiady w Llilehammer.
Ryt przedstawiający narciarza.
Na drodze do Bodo znajduje się Park Svartisen.
Do Bodo przyjechałem wieczorem. Zjadłem kebab za 100(10 euro) koron i popłynąłem nocnym promem na Lofoty. Bodo powstało w XIX w. Wschód słońca w Moskenes na Lofotach.Miniaturowy port w Nusfjord( kilka kilometrów od głównej drogi).
Pamiątkowe zdjęcie w centrum Narwiku. Miasto założone w 1902 r. jako port przeładunkowy dla rudy żelaza z kopalnii w Kirunie.
Z Narwiku na Nordkapp jest 740 km.
Droga z Narwiku do Tromso.Na północy Norwegii we wrześniu było około 9 stopni C .Tromso nazywane "bramą Arktyki". W XIX w. docierały tu wyprawy polarne. Znajduje się tu biskupstwo położone najbliżej bieguna północnego. W 1989 r. był tu Jan Paweł II.
Droga do Alty.Camping niedaleko Alty. Noc była chłodna kilka stopni na plusie. Miałem ciepły spiwór Colemana (temperaura komfortu -1 stopień C).Pamiątkowe zdjęcie w centrum Alty. Prawa miejskie uzyskała w 1999r. Miasto słynie z rytów skalnych.W muzeum w Alcie możemy zobaczyć ryty skalne zrobione przez myśliwych i rybaków około 2,5 do 6,5 tys. lat temu.
Droga na Nordkapp.
Nordkapp. Wjazd we wrześniu był darmowy.
Camping na Nordcapp.Droga powrotna.Dalej zjechałem z Nordkapu do Finlandii.
Ceny w Norwegii były wyższe niż w Europie Zachodniej (Francja, Niemcy). Na obiad kupowałem łososia za około 80-100 koron za 500gr. (na dwa obiady) . Kebab 65- 100 koron ,zestaw w Mc Donald około 120 koron. Wszystkie noclegi na campingach (150 - 200 koron). Spanie samemu na dziko nie jest przyjemne. Słoik "byle czego" 40 koron.