Niemcy, Luksemburg, Francja cz. VIII, 2018

 

W 2018 roku pojechałem do Wielkiej Brytanii (pierwszym motorem Honda 250 cbr.). Z Warszawy pojechałem autostradą na Wrocław dalej minąłem Drezno i nocleg spędziłem niedaleko autostrady na campingu w dzielnicy Chemnitz Rabenstein gdzie jest zamek.  Za jedną osobe z namiotem zapłaciłem 10 czy 11 euro (camping Rabenstein). 

Miasteczko w dawnym RFN.

 Następnego dnia pojechałem do Fuldy. W VIII w. założyl tu opactwo św. Bonifacy patron Niemiec ( w Polsce św. Wojciech).

 Pomnik św. Bonifacego w Fuldzie.

 Kościół św. Michała z IX w. (obok katedry).

Ren przepływający przez Koblencję. W Koblencji byłem już w 2016 roku . Pojechałem wtedy na północ pod Bonn zobaczyć niemieckie winnice. Tym razem pojechałem do Trewiru wzdłuż rzeki Mozela.

Most nad Moselą. Po drugiej stronie winnice na zboczach.

 Zamek Thurant.

 Niemieckie miasteczko nad Mozela.

 Rynek w Cochem.  Przejechałem się nad Mozelą robiąc kilka przeciętnych zdjęć. Dalej pojechałem do Luksemburga do Viaden.

 

 

Zamek Vianden. Pierwszy zamek powstał w XI w. Popadł w ruinę został odbudowany w 1977 roku.


Echternach.  W miasteczku jest bazylika która jest pozostałością opactwa założonego przez św. Wilibrorda w VII w.  Był on anglosaskim misjonarzem, który przybył na teren Państwa Franków w 680 r. w celu chrystjanizacji Fryzów ( lud germański zamieszkujący północną Holandię). W 685 roku został biskupem Utrechtu.  Zmarł w 739 r w Utrechcie i pochowany został w Echternach( w kościele jest krypta z grobem świętego). 

 Stolica Luksemburg. Poczatki miasta sięgają X w. Prawa miejskie w 1244 r. Pospacerowałem po centrum i pojechałem dalej.

Katedra Notre Dame miejsce pochówku władców Luksemburga.

 Restauracje w centrum.

Nowa dzielnica gdzie jest Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Na zdjęciu gmach opery.

Francja

Metz  był głównym ośrodkiem na terenie Galii w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Był tu amfiteatr. Od V wieku na terenie Państwa Franków. Na zdjęciu katedra św Szczepana  z XIV w.

Bazylika św Piotra. Został w niej pochowany w 840 r. król Państwa Franków Ludwig I Pobożny. Po jego śmierci w Traktacie z Verdun 843 r.(początki Francji I Niemiec) Metz stało się stolicą Państwa Srodkowofrankijskiego a od 870 znalazło się na terenie Państwa wschodniofranijskiego ( dzisiejszych Niemiec).

 Pomnik bitwy pod Verdun . 

Mauzoleum poległych żołnierzy na cmentarzu w Verdun.

Katerda w Reims.  Zbudowana została na miejscu starego kościoła w 1211 r. Miejsce koronacji prawie wszystkich królów .  W  496 r. w  Metz został ochrzczony Chlodwig ( pierwszy władca Państwa Franków). Najstarszym zabytkiem w Reims jest La Porte de Mars (brama Marsa) zbudowana około 300 r n.e.