Rumunia, Mołdawia cz. I, 2021

 

Do Rumunii wybrałem się w maju 2021 na 10 dniową wycieczkę motorem Honda Cbr 250. Po drodze przejechałem przez Tokaj (region wina)  na Węgrzech. Na zdjęciu Góra Tokaj. Jeżeli chodzi o Węgry to naterenie tego kraju była prowincja rzymska (Panonia) ze stolicą w Budapeszcie( Aquincum).

 

Miasteczko Tokaj.

 Centrum Debreczyna drugiego miasta na Węgrzech. 

Na zdjeciu Oradea. Rumunia okazała się bardzo ładnym krajem z domami pokrytymi czerwonymi dachówkami z historią sięgającą starożytnosci. Na terenie Rumunii była prowincja rzymska Dacja zamieszkiwana przez Daków. Nazwa samochodu Dacia wywodzi się od nazwy prowincji..

 Deva twierdza. W starozytności istniała tu forteca rzymska. 

 Dalej pojechałem na pierwszą trasę w stylu alpejskim położoną w Karpatach - Transalpine. Karpaty w Rumunii biegną pasmem szerokim na około 150 km przez środek tego kraju. 

 Transalpina.

 

 Curtea de Arges. Dla polaków miejsce bitwy z początku XVII w.

 Początek Trasy Transfogarskiej drugiej trasy "alpejskiej" w Rumunii.

 Pamiątkowe zdjęcie.

Zjazd serpentyną na końcu trasy.

 

 

Sybin i okolice to Transylwania lub Siedmigród . Rumunia to dawna prowincja rzymska nazwywana Dacia zamieszkiwana przez Daków.

 Sighisoara wpisana na listę UNESCO.

 Widok z wieży na starówkę.

 Zamek Rupea

 Zamek Drakuli w Bran. Wrzucając wszytko do jednego worka to największa atrakcja tego kraju (jego wizytówka).

 Rasnow miasteczko ze średniowiecznym zamkiem.

 Braszów średniowieczne miasto, ósme co do wielkości w Rumunii.

Cecora (rum. Tutora) miejsce bitwy wojsk polskich z tureckimi z 1620 r. ( był to początek I wojny polsko - tureckiej zakończeniem obrony Chocimia w 1621 r.).

 Tablica miasto Kiszyniów w Mołdawii.

Centrum Kiszyniowa. Spałem w centrum w hostelu. Wszystkie atrakcje znajdują się w centrum. Kiszyniów kojarzył mi się z trolejbusami a Mołdawia z dawną republiką ZSRR, W czasach dawniejszych Mołdawia (Hospodarstwo Mołdawskie powstało w XIV w.) podlegało wpływom polskim a od końca XV w było lennem tureckim.

Wjeżdzając do Mołdawi wjeżdzamy do byłego ZSRR.  Możemy poczuć klimat podróżowania po tym wielkim kraju. Podobnie na Litwie Łotwie i Estonii.  Zwiazek Radziecki kończył się 10 tys km dalej u brzegów Japonii. Obecnie republiki b ZSRR są niepodległymi państwami.

 

Główna droga z Kiszyniowa do granicy z Ukrainą jest normalna.

Pomnik w miejscu smierci Stanisława Zółkiewskiego . Zginął w 1620 r w czasie odwrotu wojsk polskich. Odniósł spektakularne zwycięstwo pod Kłuszynem niedaleko Moskwy w 1610 r.

 Dalej pojechałem na granicę z Ukrainę w Mohylowie.